avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate clipa silvia

Activitate clipa silvia

In situatia in care exista un contract de 90.000 ron si este specificat in el ca plata se face esalonat in functie de stadiul lucrarii, si se emit mai multe facturi la o valoare mai mica de 5000lei,facturile fiind emise in decurs de mai multe luni. se poate incasa totul numai numerar?adica fiecarei facturi corespunzandu-i o chitanta.?



Buna ziua,va rog sa ma ajutati.stiu ca devin platitor de tva cand depasesc cifra de afaceri 35000 euro,vreau sa stiu aceasta cifra de afaceri se calculeaza cumulat pe ani de cand e infintata firma 2009+2010+? sau cifra pe an separat.
Discuție impozit salariu
Multumesc mult pentru rabdare si raspuns la intrebari.
Multumesc mult pentru raspunsuri.:=D>
Răspuns la discuția DONATIE BANI
Multumesc mult.
Răspuns la discuția DONATIE BANI
Multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa-mi raspunda la intrebari.
Discuție DONATIE BANI
Buna ziua.
Intrebarea pe care vreau sa o adresez este legata de donatie.As vrea sa aflu ce documente trebuiesc facute de catre o firma (platitoare de impozit pe profit) atunci cand doneaza o suma de bani unei Biserici.Exista limite (conditii)in care ar trebuie sa se incadreze firma ,legat de suma pe care ar vrea sa o doneze.Daca se face un contract de donatie ,trebuie inregistrat undeva(ma refer la notar sa Admin.Financiara).
Trebuie sa fac rectificativa la dec.100?
impozitul pe venit 1161 (platit 550 impoz.forfetar trebuie sa platesc si dif.?)
impozit pe venit an 2009 calculat 1632 ,iar eu am achitat 1719 (impozit venit+forfetar)daca mai platesc si 611 dif.din trim.4 inseamna ca am plata in avans de 698 catre stat.Asta inseamna ca nu mai platesc in trim.1 din 2010?
Multumesc ptr rabdare
Răspuns la discuția fise fiscale
Multumesc mult ptr raspunsri.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Anul 2009
Trim 1. impoz.pe profit -22346 pe care l-am platit la sf.decembrie2009
Trim.2-impozit pe profit -0(pierdere),impoz minim 1433 inreg.si platit
Trim.3-impozit pe profit-0(pierdere),impozit minim 2150 inreg.si platit
Nelamurirea o am cu privire la trim.4
trim.4-impozit pe profit 0(pierdere),in dec.100 am declarat impozit minim si l-am platit.E corect ce am declarat?
Cum dec.101?
Multumesc ptr rabdare...