avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate book2

Activitate book2

Cand se schimba la un utilaj o piesa a carei valoare depaseste suma de 6000lei cum se procedeaza cu modificarile din 01.01.2012 ( se trece pe chelt sau se modifica val mij fix)
M-am declarat platitor de tva de la infiintare dat nu am primit in timp util certificatul de platitor de TVA si trebuie sa incep activitarea comerciala . Cum procedez in acest interval de timp , pot sa emit tva fara tva ? pana la primirea certificatului.
Răspuns la discuția salarii
Dar in revisal trebuie sa trec acest spor si cum sa-l numesc ?
Pentru ca se lucreaza si sambata si duminica cu zile de repauz saptamanal si un program de 6 ore pe zi si 4 ore duminica la sfarsit de luna numarul orelor iese sub totalul celor cu program de 8 ore pe zi . ex 158 ore luna fata de 168 cate ar trebui.
Ce trebuie sa fac
Răspuns la discuția salarii
Este vorba despre un cabinet veterinar , dar referitor la spor exista o limita ?
Multumesc
Discuție salarii
Cum se platesc orele lucrate sambata si duminica atunci cand totalul orelor pe saptamana sunt de 40 adica 6 ore de luni pana vineri , sambata 6 ore si duminica 4 ore.
In cazul unuicabinet veterinar este nevoie de autoriatie de mediu
Răspuns la discuția Fast food evidenta pentru II
Dar mai bine nu merg pe raport de productie , dupa aviz-ul de epeditie din depozit catre bicicleta sa trec in raportul de productie materia prima din aviz si cand se vand produsele se trec restul in raport.
Ce parere aveti? Cu Nir-ul pentru cel care sta la vanzare este mai complicat
Răspuns la discuția Fast food evidenta pentru II
Dar NIR-ul pentru produse finite cand sa-l fac , numai dupa vanzare pot sa vad ce produse am obtinut ?
Răspuns la discuția Fast food evidenta pentru II
Da , ma intereseaza doar partea de documente
Răspuns la discuția Fast food evidenta pentru II
Astept opinia dv in urmatoarea speta:
Sunt o II neplatitoare de tva ,am un spatiu in comodat pentru a depozita materiile cumparate pentru activitaea de fast food. Am o Bicicleta mobila in care imi desfasor activittea adica vand prin casa de marcat hot dog .
Deci fac receptie la ce cumpar in depozit si fise de magazie , transfer prin aviz produsele necesare pentru hot=dog in bicicleta si si emit bon fiscal pentru vanzare.
Sunt incurcata putin in ceea ce privesc doumentele ce trebuie intocmite in bicicleta, in vederea unui control