Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ACHIZITIE PIESA UTILAJ
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ACHIZITIE PIESA UTILAJ

Cand se schimba la un utilaj o piesa a carei valoare depaseste suma de 6000lei cum se procedeaza cu modificarile din 01.01.2012 ( se trece pe chelt sau se modifica val mij fix)
Modificati valoarea mijlocului fix. Mariti perioada de amortizare.
Nu conteaza ce valoare are piesa, daca schimbarea acesteia nu este "imbunatatire" a utilajului, ci pur si simplu inlocuieste o piesa stricata, achizitia respectiva este considerata reparatie.

Ordin 3055
1 0 6. - (1) Cheltuielile ulterioare aferente unei imobilizari corporale trebuie
recunoscute, de regula, drept cheltuieli în perioada în care au fost efectuate.
(107. - (1) Costul reparatiilor efectuate la imobilizarile corporale, în scopul asigurarii
utilizarii continue a acestora, trebuie recunoscut ca o cheltuiala în perioada în care este
efectuata.
(2) Sunt recunoscute ca o componenta a activului, sub forma cheltuielilor ulterioare,
investitiile efectuate la imobilizarile corporale. Acestea trebuie sa aiba ca efect
îmbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestora si sa conduca la obtinerea de
beneficii economice viitoare, suplimentare fata de cele estimate initial.
Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect
prin reducerea cheltuielilor de întretinere si functionare.

Daca prin inlocuirea acelei piese se imbunatatesc parametrii tehnici si se obtin beneficii viitoare, atunci acea piesa se va considera "imbunatatire" si se va recupera sub forma cheltuielilor ulterioare (amortizare).