avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate 1horace

Activitate 1horace

sint o firma prestatoare de servicii ,infintata in 28 nov 2010.In nov si dec.s-au facturat 5000 eur ,in ian 2011 am facut doua carti de munca (eram in termenul de 60 de zile) de ce nu pot fi considerat microintreprindere ,estimarile mele de incasari pe 2011 sint de 50.000 eur .
multumesc anticipat !
Răspuns la discuția infintare firma
mii de multumiri !
salut ,
as vrea sa-mi deschid impreuna cu un coleg o agentie de casting ,si nu stim care ar fi cea mai convenabila forma de prorietate .
noua firma va incasa in jur de 45.000 eur/ pe an. pe factura si ar avea urmatoarele cheltuieli:
chirie spatiu+utilitati aproxim.9000 eur / an.
telefoane 2500 eur /an
consumabile:1200 eur/ an
angajati am fi doar noi doi poate si un al 3-lea care ar vea un salariu de maxim 1200 ron / luna
ar fi bine sa ne facem un pfa ? sau o firma platitoare de tva sau neplatitoare ?

va multumesc anticipat,
horatiu !
multumesc mult pentru sfaturile date,

respect,
horatiu
in luna a 8-a 2009 a fost platita suma de 41500 ron reprezentand tva intr-un cont la bugetul de stat altul decit cel de tva.

In luna a 9-a in urma unei somatii cu titlu executor a fost sezizata eroarea in contabilitate,
si ulterior la circa financiara, unde s-a depus cerere de compensare pe aceeasi suma fiind inregistrata la registratura.

Angajata de la finante ne-a asigurat in doua zile diferite ca cererea de compensare s-a operat in sistem.
Pe data de 23.11.09 banca a sesizatadministratorul firmei instiintindul ca exista poprire pe cont cu executare silita,fiind retrasa aceeasi suma de 41500 ron din cont reprezentind datorii de tva.

Dupa 8 ore de stat la circa financiara ,si plata a 1600 ron reprezentind penalitati pentru intirzierea neplatii tva-ului(tot din vina lor) pentru a putea fi ridicat sechestrul , ni s-a comunicat ca suma executata silit nu poate fi recuperata decit prin ordin de compensare pe viitor .

se poate face plangere impotriva persoanei care nu a operat cererea de compensare ? si cum ?
in luna a 8-a 2009 a fost platita suma de 41500 ron reprezentand tva intr-un cont la bugetul de stat altul decit cel de tva.
In luna a 9-a in urma unei somatiicu titlu executor a fost sezizata eroarea in contabilitate,si ulterior la circa financiara unde s-a depus cerere de compensare pe aceeasi suma fiind inregistrata la registratura.
Angajata de la finante ne-a asigurat in doua zile diferite ca cererea de compensare s-a operat in sistem.
Pe data de 23.11.09 banca a sesizatadministratorul firmei instiintindul ca exista poprire pe cont cu executare silita,fiind retrasa aceeasi suma de 41500 ron din cont reprezentind datorii de tva.
Dupa 8 ore de stat la circa financiara si plata a 1600 ron reprezentind penalitati pentru intirzierea neplatii tva-ului(tot din vina lor) pentru a putea fi ridicat sechestrul , mi s-a comunicat ca suma executata silit nu poate fi recuperata decit prin ordin de compensare pe viitor .
contabila a gresit contul pentru plata tva-ului la stat ,e vorba de 50000 ron care s-au virat intr-un cont al statului ,raspunsul de la finante a fost ca bani nu mai pot fi recuperati decit prin compensare .