avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate bebe09

Activitate bebe09

Răspuns la discuția Diriginte santier
Multumesc de raspuns. Receptiva finala a fost facuta acum 9 ani, casa este înscrisă la primărie, plătim impozit. Întrebarea este daca avem nevoie de un diriginte de șantier pt motajul instalației termice si a unei pompe de caldura. Exista alineat in lege care sa specifice ca nu avem nevoie?

editat : citare raspuns anterior
p.s.
Nu mai citati in intregime raspunsurile primite
Buna ziua

Pentru montajul instalatie de caldura la o casa(calorifere, caldura in pardoseala cu tot ce presupune) aveam nevoie de un diriginte de santier? Ce spune legislatia?

Multumesc
Răspuns la discuția vanzare casa
Multumesc pt raspuns,
Cred ca am gresit putin in exprimare.Soacra mea a fost unic propietar pana cand s-a hotarat sa ma treaca si pe mine in acte, astfel cand traia, ea si cu mine eram propietari pe casa si teren, jumatate/jumatate.Acum dupa deces, eu am act pe jumatate dar pt cealalta jumatate cum procedam daca vrem sa vindem tot?Intre cine se imparte cealalta jumatate?Intre fiii acesteia si mostenitorul sotului(este de asemenea decedat) sau doar intre fiii soacrei mele?
Sotul nu a figurat niciodata in actele de propietate ale casei si terenului.

Multumesc,
Discuție vanzare casa
Buna ziua,
Am pe numele meu o casa si un teren pt care soacra mea mi-a facut acte cand era in viata. Aceasta a fost casatorita cu un domn care de asemenea a decedat.Dupa deces nu s-a facut facut taxa de succesiune. Impreuna cu sotul si cumnatul meu (fiii doamnei) am decis sa vindem casa si terenul. Intrebarea mea este daca trebuie sa avem acordul mostenitorilor si din partea sotului soacrei mele?Eu avand act de propietate trebuie sa mai cer acordul cuiva pentru vanzare?Cum trebuie sa procedez?
Multumesc,
Buna ziua,
Partenerul meu de viata(nu suntem casatoriti) se afla in imposibilitatea sa mai plateasca ratele la banca.Noi avem impreuna un teren si o casa.Intrebarea mea este:daca se trece la executare silita la cererea bancii ce se intampla cu propietatile comune?Se poate executa silit un bun care nu-i apartine in totalitate?

Multumesc,
Am primit raspunsul autoritatilor suedeze, nu am avut nevoie de consimtamantul fostei sotii pentru asta, le-am aratat decizia de divort, nu mi-au cerut tradusa si legalizata, s-au ocupat ei de asta.Totul este OK.
O zi buna!
Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Doresc sa ma stabilesc cu fiul meu de 11 ani in Suedia.In urma divortului am hotarare judecatoreasca prin care imi este incredintat spre crestere si educare. Intrebarea este:am nevoie de consimtamantul fostei sotii pentru asta?
Multumesc
Răspuns la discuția Incapacitate plata rate leasing
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Care este procedura daca ma aflu in incapacitate de plata a ratelor leasing atat pe persoana juridica cat si pe persoana fizica?
Daca firma de leasing prin executare silita pune sechestru pe bunuri?Mentionez ca am un teren si o casa insa nu sunt unic propietar, in acte suntem doi propietari fara grade de rudenie.
In urmatoarele zile urmeaza sa-mi ridice masinile.
La ce sa ma astept si ce pot face?
Multumesc.