avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Laura 86

Activitate Laura 86

Da, dar daca nu are bani sa plateasca in intregime costul reparatiei? SI care este procedura prin care i se poate imputa o asemenea raspundere?
Buna ziua,

Ce poate sa faca un angajat in urmatoarea situatie: la locul de munca in momentul angajarii a semnat un proces verbal prin care i s-a dat pe inventar o aparatura electronica scumpa si s-a specificat ca in caz de degradare sau distrugere va trebui sa plateasca in intregime aparatul. Din pacate pentru el, a scapat pe jos aparatul iar acesta s-a stricat. Bineinteles firma a vrut sa il determine sa semneze ca isi recunoaste vinovatia. El nu a semnat dar nu stie ce sa faca sau ce i se poate intampla.
Ma scuzati, nu am formulat eu corect intrebarea. Intrebarea vroia sa fie daca femeia in cauza ar putea opta acum pentru varianta cu doi ani concediu pt cresterea copilului. Deci pierzandu-si locul de munca sa continue de fapt concediu pt cresterea copilului pana la doi ani cu indemnizatia aferenta.
Si in situatia aceasta, femeia ar mai putea solicita indemnizatia pentru cresterea copilului pana la implinirea de catre copil a varstei de doi ani?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune. O mama se intoarce mai repede cu un an la munca, dupa ce a nascut, pt a beneficia de cei 500 de lei pe luna. Firma la care se intoarce este falimentara, in sensul ca nu prea mai au de lucru si probabil se va inchide. Ce se va intampla cu acea indemnizatie? Se va pierde?
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu procedura de infiintare a unei asociatii de proprietari? Se face cumva prin instanta?
Buna,
Considerati ca s-ar putea recupera in instanta taxa de poluare achitata la cumpararea unui Logan nou nout din fabrica?
Răspuns la discuția II cu doua obiecte de activitate
Deci sa inteleg ca in registru trec documentele justificative in ordine cronologica indiferent de sursa din care provin (o activitate sau alta)?
Va multumesc mult pt lamuriri.
Buna ziua,
O intreprindere individuala avand doua obiecte de activitate cum anume trebuie sa isi tina contabilitatea? Intr-un singur registru de incasari si plati sau doua? Ce registre ar mai trebui sa aiba?
Multumesc
Buna ziua,
Am fost notificata sa platesc contributiile la Casa de Sanatate pe anii 2006-2011, in conditiile in care sunt si angajata. Problema este ca din 2008 am si un PFA in paralel cu serviciul. Am inteles ca nu conteaza faptul ca mi se retin contributiile si din salariu deoarece trebuie sa platesc si dupa veniturile de la PFA. Acum ideea este ca pe notificarea de plata imi apar si dobanzi si penalitati. Iar dobanzile pe anii 2008 si 2009 sunt aproximativ egale cu suma de plata. Se poate sa imi ceara dobanzi de aproape 100% si chiar si penalitati?
Ajutati-ma va rog?