avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate ioanalapuste

Activitate ioanalapuste

Buna ziua,
Sunt divortata si am doi copii minori in intretinere. Divortul s-a consumat prin acodul partilor. In momentul respsctiv am fost de acord cu o valoare a pensiei alimentare mai mica fata de valoarea maxima stabilita prin lege. As dori sa stiu daca pot solicita in instanta cresterea pensiei alimentare la valoarea ei maxima. Va multumesc!
Buna ziua,
momentan sunt in concediu de maternitate si sunt insarcinata cu cel de al doilea copil. Doresc sa renunt la concediul de maternitate si sa ma reangajez. Doresc sa stiu cum se va calcula indemnizatia de meternitate pentru cel de al-2-lea copil. Vor fi asimilate si lunile in care am beneficiat de indemizatie pentru primul copil?
Va multumesc
Buna ziua,

Am solicitat acordarea primei de nastere de la angajator conform cu art.51 lit c) din contractul colectiv de munca. Mi s-a comunicat ca voi primi aceasta prima si ea va fi in valoare de 630 ron, angajatorul sustinand ca acesta este salariul mediu pe firma in acest moment.
As dori sa stiu ce salariu se ia in calcul, cel mediu pe unitate de la data nasterii copilului, sau de la data la care am depus cererea. Acest salariu este impozitat, daca da cu cat la %? In lege nu se face referire la salariul net.
Cum pot verifica daca valoarea comunicata de angajator este reala? Suma mi se pare mica, avand in vedere ca aproximativ jumatate din angajati au studii superioare.
Se iau in calcul si salariile directorilor?
Va intreb toate acestea deoarce doresc sa depun o noua cerere pentru recalcularea salariului mediu net.
Va multumesc. Ioana