avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate simonacontabila

Activitate simonacontabila

Răspuns la discuția inregistrare Saga
Multumesc
Răspuns la discuția inregistrare Saga
Multumesc frumos. In D390 am folosit cursul din data de 28.05 pentru receptionare marfa. Am facut bine?
Buna ziua


M-am confruntat si eu cu o problema in programul Saga si as cere ajutorul Dvs. Poate ma puteti ajuta.

Imi intra marfa din Ungaria cu data de 17.05.2010 curs 4.1814
Factura vine mai tarziu, in data de 28.05.2010 curs 4.1532
Marfa imi iese cu factura in Slovacia cu data de 18.05.2010 curs 4.1878


Cum inregistrez aceste operatiuni in Saga?

Va multumesc anticipat,
Simona
Răspuns la discuția impozit 3% sau 16%
Va multumesc foarte mult..
Răspuns la discuția impozit 3% sau 16%
Multumesc. Atunci nu mai este necesar sa trimit o adresa catre ANAF sa aflu raspunsul lor?
Buna ziua,

Am o problema mai dificila. Am vorbit cu mai multi, dar nu m-au putut ajuta cu nici o lege ... Sper ca Dvs ma puteti ajuta.
Un SRL (microintreprindere) s-a infiinat in dec 2009. In luna decembrie inca nu a avut nici un salariat, iar din ianuarie venea legea, ca microintreprinderile trec pe platitor de imp pe profit. La ANAF (asisitenta contribuabililor) au spus ca firma nici nu mai este obligat sa angajeze pe cineva, fiind trecut la platitor imp pe profit. Societatea a avut venit in decembrie. Pe acest venit a fost calculat impozit cu 3%.
As dori sa va intreb, daca a fost calculat bine cu 3% si nu cu 16% (neavand angajat nici pana in prezent)

Cu stima,
Simona P
Răspuns la discuția contract de munca
Multumesc mult. O persoana poate sa aibe mai multe contracte de munca de acest fel langa un loc de munca unde lucreaza 8 ora, asa-i?
Buna ziua,

As cere ajutorul Dvs in urmatoarea problema. Contract de munca se poate face de exemplu pe 2 ore/ luna?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția impozit
Multumesc frumos.
Discuție impozit
Buna ziua,

As avea o intrebera legata de impozitul minim. Firma infiintata in martie 2010 plateste impozit minim in 25 aprilie? Pana acuma nu a avut nici un venit.

Va multumesc anticipat,
Sorina Popescu