avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate nacks

Activitate nacks

Buna ziua,

in data de 14.10.2015 mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 60 zile pentru conducerea autoturismului pe linia de tramvai.
Eu am condus pe linia de tramvai, dar din procesul verbal reiese ca am condus pe contrasens, pe a doua linie de tramvai.
"A condus auto cu nr ... pe Sos. Colentina din directia Sos. Fundeni catre D-na Ghica si a circulat pe sensul opus de mers (a doua banda de tramvai) de la Sos. Colentina nr.88 si pana in intersectia cu Maior V. Bacila"
Cum trebuie sa procedez in acest caz?

Multumesc.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
tudorvaleriu a scris:

1. Chiar daca se va ajunge la concedierea pe motive de indisciplina (absente nemotivate) nu va afecteaza cu nimic.

2. De aceea va recomand, in ultima instanta, sa lipsiti de la actualul loc de munca si sa dati curs ofertei de loc de munca.


Buna ziua,

sunt intr-o situatie asemanatoare cu cea descrisa aici (... ce se poate intampla in cazul in care angajatorul cere sa ii dau preaviz si eu nu mai vin la servici ? ...) si voiam sa ma asigur ca si la acest moment nu este o problema daca nu pot respecta preavizul de 20 zile, dat fiind ca am acceptat o alta oferta.
Daca sunt in preaviz pot semna un contract cu viitorul angajator?

Multumesc!

Răspuns la discuția Concediere
Deci, ma pot lega de faptul ca nu am semnat stat de plata ? sau nu ? ...

Multumesc.
Răspuns la discuția Concediere
vindictive a scris:

Plata salariului poate fi dovedita si daca a fost facuta in baza unui virament bancar, caz in care nu este necesara semnarea niciunui stat de plata.


Nu a existat niciun virament bancar, efectiv cand isi aducea aminte imi mai "arunca" ceva bani ...
Răspuns la discuția Concediere
NU am fost platit in baza unui stat de plata si nici nu am semnat vreodata pentru primirea salariului. Sa inteleg ca asta este problema angajatorului ?!
Răspuns la discuția Concediere
Pe toata perioada prestata la locul de munca plata salariului a fost facuta "din buzunar" ... sa inteleg ca plata ultimului salariu este "cuvantul meu impotriva cuvantului lui" ?

Discuție Concediere
Buna ziua,

am si eu cateva nelamuriri legate de o concediere si anume:

La data de 05.09.2012 m am angajat in cadrul unei firme. Contractul individual de munca mi a fost incheiat cu data de 24.10.2012, motivand faptul ca nu a avut timp, sau a uitat. Contractul de munca este conform ART. 10 din LEGEA NR. 53/2003, durata NEDETERMINATA. In contract mai este specificat perioada de proba de 90 zile calendaristice, preaviz in cazul concedierii 20 zile lucratoare.
La data de 17.11.2012 am fost concediat abuziv (din pct meu de vedere). Mi s a spus sa predau tot ce am (masina, laptop ...) si sa parasec firma in 10 minute ca el a angajat pe altcineva. Am primit prin curierat o notificare prin care mi se aduce la cunostinta incetarea contractului la data de 20.11.2012 in baza prevederilor ART. 31 ALIN. (3) din LEGEA 53/2003
Mentionez ca nu mi am primit ultima parte din salariu care trebuia sa fie in data de 15.11.2012

Este normala o astfel de concediere ?

Multumesc anticipat.
Discuție Primul salariu
Buna seara,

am si eu o nelamurire legata de primul salariu si mai exact:

m am angajat pe data de 05.09.2012 (prima zi de lucru) in cadrul unei firme. Salariul se primeste in doua transe egale (15 si 30 ale lunii). Care este data la care trebuie sa primesc primul salariu ptc directorul mi a spus, citez "conform legislatiei in vigoare trebuie sa primesti salariul pe data de 15.10.2012 pentru perioada 05.09.202-15.09.2012". Eu consider ca este o perioada destul de mare pana la primul salariu si nici nu am mai patit asa.

Astept un raspuns.

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Incadrare juridica ?
Persoana in cauza nu a voit sa rezolvam problema pe cale amiabila, unde eu i-am cerut despagubiri de 10.000 Eu, acuma vom ajunge la tribunal si m-am gandit la suma de 50.000 Eu, din experienta d-voastra, cum vi se par sumele? Multumesc inca o data. (Mentionez ca am ~~ 3 luni de cand nu ma pot ridica din pat datorita fracturii de bazin)
Răspuns la discuția Incadrare juridica ?
In functie de ce si cum se pote "calcula" valoarea despagubirilor morale si materiale ?