Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare juridica ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare juridica ?

La certificat medico-legal cu 55 zile ingrijiri medicale, ce incadrare juridica si pedeapsa se aplica? Multumesc anticipat
Vatamare corporala (art .181 din Codul Penal )sau vatamare corporala din culpa(art.184 din Codul penal) , dupa forma de vinovatie.
Cat priveste individualizarea judiciara a pedepsei depinde de mai multe lucruri.
Reveniti cu mai multe detalii.
... accident rutier, mai exact la o intersectie o duba nu mi-a acordat prioritate de trecere (nu a oprit la indicatorul STOP), eu conducand motocicleta am reusit sa franez pana pe la vreo 60-70 km/h si am intrat in roata spate ... rezultat ... disjunctie simfiza pubiana, fractura bazin, mana dreapta rupta, traumatism cranio-cerebral minor, doua hematoame destul de mari. Acuma trebuie sa stau intr-un "hamac" (orteza) pt sudarea bazinului ~~ 60 zile.
Multumesc Anticipat.
nacks, utilizator
Vatamare corporala din culpa, Pedepsita cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau amenda, avand in vederile urmarile. si nr. de zile de ingrijiri medicale. Puteti obtine despagubiri materiale in vederea repararii prejudiciului suferit.
In functie de ce si cum se pote "calcula" valoarea despagubirilor morale si materiale ?