avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Activitate safta ioana

Activitate safta ioana

Buna seara!
Am si eu o intrebare ,am facut un contract de intretinere cu uzufruct viager la notariat cu asistarea unui jurist de la directia de asistenta sociala cu o familie de varstnici ,am luat si certificat de la medicina legala ,intrebarea mea este daca eu o sa am probleme cu nepoata acestora dupa decesul vastnicilor si daca dupa deces nepoata poate sa aiba dreptul la locuinta sau poate sa strice actul ,S-au platit toate taxele si eu ma ocup de intretinerea acestora si de plata tuturor cheltuielilor ,taxe ,intretinere etc tot ce este stipulat in contract,Varstnicii au o nepoata de la fiul lor decedat dar nu mai tin legatura ,nepoata nu mai vrea sa-i racunoasca de bunici ,dar dupa deces sper sa nu am probleme ,doamna notar a spus ca nu o sa fie nici o problema dar eu nu sunt sigura,Va multumesc anticipat,
Unde se plateste taxa auto de poluare si de cand intra in vigoare
Buna ziua,am si eu o intrebare la care am nevoie de raspuns urgent.Fiul meu a cumparat o masina si astazi a fost la financiar sa o treaca pe numele lui ,deci proprietarul a radiat-o si tot astazi la doua ore dupa asta a avut accident cu masina ,vreau sa stiu daca mai este valabila asigurarea .radierea nu s-a facut si la RAR ,cel accidentat nu a vrut sa mearga la politie pentru ca a zis ca nu are timp si va merge maine dimineata ,Ce sa fac in acest caz?Miltumesc.
Discuție Asigurare auto
In anul 2009 fiul meu a avut accident cu masina ,avea asigurarea facuta cu o luna inainte deci erea valabila ,fiul meu a fost de vina ca a depasit linia continua i-a dat asigurarea celuilat care si-a reparat masina (1000Roni a costat reparatia) in procesul verbal a fost scris ca s-a comis accidentul din neatentie,Dupa 2 ani banca BCR l-a dat pe fiul meu in judecata sa-si recupereze banii de reparatie platiti de aceasta la asigurare,banca in "declaratie"a scris ca a fost accident cu intentie.Cum este posibil ca asiguratorul sa plateasca asigurarea care este in regula si dupa aceea sa ceara banii inapoi? atata timp cat asigurarea este valabila.Procesul este pe 6 iunie.Ce pot face in acest sens si ce se poate intampla ? Poate sa il obligesa plateasca daunele?atata timp cat a avut asigurare?Multumesc anticipat
:(
In anul 2009 am divortat de fostul sot si a ramas cap de dosar disjungere de partaj pe care eu am amanat-o din lipsa de bani pentru taxa de timbru si ce mai trebuia la partaj sa platesc .Dupa 1 an si jumatate am primit o citatie din partea tribunalului sa ma prezint pentru a discuta de perimarea dosarului.Intrebarea mea este,daca eu nu mai vreau sa mai fac partajul si daca nu ma prezint la proces se intampla ceva?sau se perima de la sine si nu trebuie sa mai pierd timpul prin tribunal?:(Multumesc!:(
nu stiu cum sa aflu ce fel de contract a avut la baza deoarece nu am acces la acele acte care au ramas la nora .Aceasta a fost anuntata sa-si schimbe sediul de la adresa soacrei dar nu a vrut,nici nu vrea sa discute cu fosta soacra despre asa ceva.
Buna ziua .Am si eu o intrebare si va rog sa ma indrumati in problema pe care o am.Varul meu a avut un cabinet de avocatura (o societate )la adresa parintilor lui,el a decedat anul trecut si a ramas sotia lui cu cabinetul aceasta nu are aceeasi adresa cu matusa mea dar cabinetul a ramas pe adresa matusii mele.Intrebarea mea este cum poate matusa sa desfiinteze acel cabinet daca nora ei a ramas ca asociat ?
Batrana nu mai vrea ca acea societate sa mai figureze la adresa ei si nu se intelege cu nora ei.Ce se poate face in acest caz? cand batrana nu mai vrea sa mai aiba la adresa ei firma respectiva,mentionez ca nora are alta adresa nu locuiesc impreuna.Multumesc anticipat.
Buna ziua ,sincer nu prea stiu cum sa incep dar cred ca este mai bine sa intru direct in subiect.Am o nepotica de 12 ani care a ramas orfana de tata.Tatal ei a fost avocat in baroul bucuresti si are cam 23 de ani de vechime .In ultimii 4 ani erea liber profesionist avea un cabinet .Intrebarea mea este in ce suma s-ar putea incadra pensia copilului dupa tatal lui si daca sotia are dreptul la pensie de urmas dupa sot si in ce suma s-ar incadra si aceasta in cazul in care sotia (cumnata mea) nu lucreaza nicaieri.Va multumesc anticipat.
In anul 2009 luna mai ,am terminat divortul cu fostul sot ,o luna mai tarziu am primit acasa hotararea de divort definitiva si irevocabila.In aceea hotarare erea strecurata o erroare facuta de cel care o redactase,CNP-ul meu erea schimbat cu CNP-ul fostului sot.Am inaintat o scrisoare de indreptare de erroare ,dupa o luna am primit o comunicare prin care eream instiintata ca s-a tinut sedinta in care s-a indreptat erroarea ,dar nu am primit hotararea de divort cu indreptarile errorii .Am trimis o alta scrisoare catre domnul Presedinte pentru a m-i se trimite hotararea de divort am primit confirmarea de la posta ca scrisoarea a fost primita de catre tribunal dar nu am primit hoatarea de divort dupa ceasta scrisoare.Ce trebuie sa fac sa intru in posesia hotararii de divort pentru ca eu am mare nevoie de aceasta deoarece am revenit la numele de fata si trebuie sa-mi schimb cartea de identitate urgent caci lucrez in sanatate si nu-mi pot scoate Libera practica deoarece la aceasta imi cer certificatul de casatorie pe care eu nu-l mai am sau hotararea de divort.
Răspuns la discuția Executare silita
Va multumesc pentru raspuns si va doresc toate cele bune.=D>