avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate dacibeze

Activitate dacibeze

In situatia in care eu sunt pensionar si am o pensie mai mare decat salariul mediu brut pe economie,pot sa fac parte,ca si reprezentant al pensionarilor ,din consiliul de administratie al Casei de Asigurari de Sanatate?Eu nu am nici contract de munca ,nici raport de serviciu,sunt desemnat sa reprezint pensionarii.Mai mentionez faptul ca primesc lunar o suma neta,pe stat de plata,de 20 lei.Intru sau nu sub incidenta Legii 329/2009?
Răspuns la discuția Control ITM
In actul normativ de stabilire a contraventiilor aceasta posibilitate trebuie mentionata in mod expres.Deci nu poti achita jumatate din minim.Si mai ziceti ca sunteti consilier juridic?
Răspuns la discuția Control ITM
Mai cititi si voi Codul muncii cu toate modificaril;e la zi!!Nu mai dati aiurea raspunsuri daca nu stiti.Amenda pt. primirea unei persoane la munca fara a avea incheiat contract de munca in forma scrisa este intre 3000 -4000 lei pt. angajator si nu se aplica jumatate din minim in 48 de ore
Interesati-va la ITM ,acolo unde aceste firme de plasare trebuie sa se inregistreze.
Discuție pensii europene
Am 31 de ani si am terminat o facultate si am lucrat din 2002 pana in 2009 in Italia.Anul acesta am revenit in tara,definitiv,si mi s-a spus de la Casa de Pensii ca nu mi se recunoaste ca vechime la pensie in Romania nimic .Precizez ca am lucrat legal si am contribuit la Sistemul de asigurari sociale din Italia toti acesti ani.Am prezentat hartii in acest sens.Am nevoie de recunoasterea contributiilor pt. ca as dori sa beneficiez de pensie de invaliditate gradul3 cu drept de munca,fiind diagnosticat cu leucemie.Raspunsul dat de Casa Judeteana de Pensii a fost ca daca aveam macar o zi lucrata in tara ,aveam dreptul de a beneficia de pensie.Oare nu suntem in UE?Oare ce sa fac si cui sa ma adresez?
Plata asigurarilor de sanatate in cazul in care esti salariat si ai si un P.F.A. este obligatorie?
Numele meu este Maria si am doi copii in varsta de 3 si 6 ani.Cate zile de concediu medical imi poate acorda medicul de familie mie, ca si asigurat in decursul unui an calendaristic si cate zile de concediu medical pentru fiecare copil bolnav in varsta de pana la 7 ani ? Am in vedere faptul ca toate concediile medicale se contabilizeaza la casa judeteana de pensii pe codul meu numeric personal.Adica,numarul de zile acordate pentru ingrijirea copilului bolnav imi diminueaza mie, in calitate de asigurat,numarul de maxim 45 de zile acordate de catre medicul de familie in decursul unui an calendaristic?