avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate marian73

Activitate marian73

Discuție Sesizare ITM
Buna seara. Exista vreo posibilitate de a sesiza ITM fara a te prezenta personal
Răspuns la discuția Acordarea salariului compensator
Va Multumesc
La contract pe perioada determinata de trei luni se acorda salariu compensator la sfirsitul contractului
Discuție Buna seara
Am lurat pin a in data 24 -04-2011 la ofirma cu contract pe perioada determinata de trei luni Avind niste discuti pentru ne plata corecta a orelor suplimentare nu au mai prelungit contractul cu toate ca il semnasem pe al doilea cu cite ve zile inaintea discutiilor.Situatia orelor ne platite nu au rezolvato cu toate ca au refacut fluturasele de trei ori diferenta de bani nu am primito motivind ca vina este a calculatorului.Fluturasele sunt de ne iteles state de plata nu se semneaza Ce asi putea face in cazul acesta inafara de reclamatie la ITM findca sunt prea influienti pentru ITM ?
Discuție Nelamurire
Sunt in preaziz de pe data de 11 11 2009 dar din probleme medicale sunt in concediu medical la data de 08 12 2009 se termina preazizul .In luna a11 am ucrat de la data 01 11 pana la data de 10 11 orale normale si dela data de 11 11 preavizul de 4 ore pana pe 24 11 cu data de 25 11 sunt in medical pana pe 31 12. La data de10 12 a fost zi de salariu pe flutufas apare doar 88 de ore si 4 zile de medical la fel sitichetele de masa doar pe aceste 88 de ore Ce pot face in cazul acesta deoarece am sunat la firma si nimeni nu ma lamurit Nu a inceput pe 11 11 2009 si trebuia sa termine pa 08 12 2009
Răspuns la discuția Desfiintarea postului
Daca este normal
Postul meu sa desfiintat avind contract pe perioada nedeterminata dinduma in preaviz si colegiilor mei cu perioada determinata sa le prelungeasca contractele fiind necalificati numai ca am cerut drepturile din contract
Daca firma are sediul in Bucuresti o pot da in judecata la tribunalul din Ploiesti
Discuție Preaviz
Ce sanse am daca actionez in instanta firma de la care sunt in preaviz avand urmatoarele motive.Ne plata completa a zilelor lucrate din preaviz ne acordarea tichetelor de masa pe zilele respective.Urmatoarele motive sunt desfiintarea postului care nu a existat lucrind 2,9ani fara a ne trmite la cursuri de calificare Ne semnand nici un stat de plata in acest timp