avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate adusca

Activitate adusca

Buna ziua!
Lucrez in sistemul vamal in program de 12/24 si 12/48(tura noapte). Am dreptul la ore libere pentru orele lucrate SD si SL? Daca nu se pot da libere se poate acorda sporul de 75 % ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu imi dati citate din legi pt ca stiu legile!
de la o vama din tara de achizitie a masinii.
Ce sanctiuni pot primi daca angajez o persoana ca bona pt copil fara contract de munca ? Dupa 3 zile o dau afara pt ca mi-a furat din casa si are dosar la politie in urma plangerii mele. Eu sunt persoana fizica ea persoana fizica. Ce contract trebuia facut ? care sunt sanctiunile?
Multumesc !
ORDIN Nr. 15/2018/1311/2017 din 5 ianuarie 2018
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului
nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
EMITENT: MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
Nr. 15 din 5 ianuarie 2018
CASA NAŢIONALĂ DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE
Nr. 1.311 din 29 decembrie 2017
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 31 din 12 ianuarie 2018ART. 25
(1) Certificatele de concediu medical pentru durata internării se acordă de medicul
curant din spital care a îngrijit şi externat pacientul.
(2) În situaţia în care durata internării cuprinde perioade din două sau mai multe luni
calendaristice, medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical.
(3) La externarea din spital, inclusiv pentru spitalizarea de zi, se poate acorda un
concediu medical de la 1 la 7 zile calendaristice, iar în cazuri speciale, cu aprobarea
medicului-şef de secţie, până la maximum 21 de zile calendaristice.
(4) După expirarea concediului medical acordat la ieşirea din spital, în cazul în care
starea sănătăţii pacientului nu permite reluarea activităţii, medicul de familie, pe baza
scrisorii medicale eliberate de medicul curant din spital, poate prelungi concediul medical
cu maximum 7 zile calendaristice pentru aceeaşi afecţiune, urmând ca, în cazul menţinerii
incapacităţii temporare de muncă, să trimită pacientul la medicul din ambulatoriul de
specialitate.
Nu este mai corect asa? !!
Multumesc pt raspuns.
Tatal meu a avut pensie IOVR si pensie de asigurari sociale. Mama are si ea pensie de asigurari sociale. Dupa decesul tatalui mama nu primeste pensie IOVR pe motiv ca are pensie de asigurari sociale. Casa de pensie a motivat ca mama trebuia sa renunte la pensia ei si sa ceara pensie de urmas dupa tata pentru a putea beneficia de pensia IOVR. Este corect? Va multumesc !
Am fost operata pe data de 30 ian. La externare medicul din spital mi-a acordat CM de 21 zile. Intrucat starea de sanatate si conditiile de munca de la serviciu nu imi permit inceperea activitatii, va rog sa imi spuneti cine imi prelungeste CM ? Va multumesc !
Daca lucrez intr-o institutie publica cu program de ture 12/24 si 12/48 non-stop, de ce nu sunt platite zilele de cm pentru sambata si duminica si nu putem beneficia de acordarea cm pt aceste zile decat de la urgenta pt ca medicul de familie nu lucreaza sambata si duminica sau sarbatorile legale. Multumesc !
multumesc. seful meu mi-a spus ca pe 30 nu ma plateste pt ca am fost platita pe 24, iar pe 30 am doar liber.
La o unitate cu foc continuu si program de 12/24 si 12/48(ture noapte) cum se realizeaza pontajul si plata orelor libere? Pt orele lucrate in zile de sarbatori legale cum se efectueaza pontajul in cazul in care mi-am luat liber in alta zi? si plata? Daca luna ianuarie am lucrat pe data de 24 ian 12 ore si imi iau liber pe 30 ian , cum se efectueaza plata?
multumesc !
As vrea sa fac un import din R, Moldova in Romania. De la firma de unde achizitionez marfa o iau cu un pret mic. Pot folosi 2-3 firme intermediare? Adica in vama sa ajung cu factura cea mai mare, eu fiind beneficiarul final? Legatura intre facturi exista pas cu pas. Cate facturi pot folosi? ma poate pedepsi cineva? incalc vreo regula?