avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate djpadrecito

Activitate djpadrecito

Discuție Diploma USH
Buna ziua!

Am absolvit in 2009 Psihologia la ID, la Spiru Haret Craiova!
Recent, dupa ce am luat legatura cu reprezentantii facultatii, mi s-a precizat faptul ca promotia mea va trebui sa actioneze Ministerul Educatiei in instanta care ar fi unicul vinovat in opinia dumnealor.
Problema este ca altor specializari din promotia 2009 li s-au acordat diplomele, dar mie la Psihologie nu mi s-a eliberat. Am mai terminat si modulul psihopedagogic si am si atestat de limba engleza tot in cadrul acestei facultati!
As dori sa stiu pe cui sa ma adresez (facultatii, sau minsterului), si in ultima instanta, pe cine sa actionez in justitie: minister sau universitate???

Am nevoie de diploma pentru a ma inscrie in invatamant ca profesor

Va multumesc frumos
Discuție Pretentii

Am si eu cateva nelamuriri si o poveste si vreau sa vad cat de bine ies din ea.
Anul trecut am vandut apt tatalui meu(care este batran, am avut procura).
Banii i-am folosit impreuna cu femeia la care m-am mutat!
Am cumparat masina, e pe numele ei.
I-am dat ei o datorie de 277 milioane, fara acte.
Pe numele meu am doar ceva mobila acolo in casa, unde am facut imbunatatiri, dar tot asa, fara acte.
Am mutatie acolo la ea si eu si tata, care e cu noi
Eu nu mai vreau sa stau acolo si vreau sa plec si vreau sa o dau in judecata sa imi dea banii.
Cum pot sa dovedesc?
Nu as putea decat sa "fabric" niste martori... pentru ca acte nu exista deloc

Dar ea daca il pune in vanzare, si ia alta locuinta pe numele fiului ei, atunci nu mai are proprietati, si eu cum imi mai scot vreun ban???

EXISTA VREO SOLUTIE IN CAZUL MEU???
Saluty

Am vandut o masina si am facut o chitanta de mana, un singur martor.

In chitanta am scris ca accept banii in 3 transe , pana acum am primit doua transe fara probleme, urmatoarea este pe 10 iulie, de 700 Euro si ultima, insa din ce am inteles, individul nu a venit in tara si nu da semne sa vina sau sa imi trimita banii.

Mentionez ca pe chitanta nu e stipulata vreo clauza, ci doar ca trebuie sa imi dea ultima transa pe data de 10 iulie 2012.

Nu am facut niciun fel de act auto cu el, nu are decat certificatul masinii, restul actelor sunt la mine.

Ce pot face eu in acest caz sa imi pot lua banii?

Masina pot sa mi-o iau? Este legal?
multumesc pt raspuns

in cazul in care se opun, sau ca imobilul este incuiat si nu mi se permite accesul, carei autoritati ma pot adresa pt a obtine accesul?
Buna seara

In urma decesului fratelui si al parintilor, voi mosteni impreuna cu sora , cumnata si fiicele sale casa si terenurile...

Intrebarea mea este:

Inainte de inceperea si pe parcursul desfasurarii succesiunii, avem dreptul de a ocui acolo?, sau de a intra in casa? de a utiliza in vreun scop terenul?

multumesc
Dorim sa deschidem succesiunea, dar nu prea ne intelegem.
daca mergem la notar, sigur nu facem nimic si va trebui sa ajungem in instanta la partaj judiciar.
nu se poate insa, direct in instanta?
ce acte ne sunt necesare?
multumesc
buna ziua

am si eu o problema...

am fost cu o femeie, am locuit in concubinaj...

am ajutat-o cu o suma de bani pt ca ea sa plateasca o datorie, fara vreo chitanta, am facut unele imbunatatiri in apartamentul ei, unde am locuit (unele ea, unele eu),am acolo mobilier pe numele meu, il mai pot lua?
daca ajungem la instanta se poate executa silit? si-a trecut apt pe numele fiului ei si ea numai are nimic pe numele ei..

nu am martori, dar daca ii "fabric", ma ajuta cu ceva?

mai pot recupera ceva in acest caz?
Discuție Intrebare
Buna ziua
Am si eu o intrebare si va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine .Sunt casatorita si voi mosteni de la parintii mei decedati o casa si teren intravilan si extravilan
Sotul meu are vreun drept la acea mostenire?
Pot sa-i fac baiatului meu vanzare cumparare dupa ce intru in posesia mostenirii fara sotul meu?
Va multumesc
Buna seara !!!

Am mai scris pe aici legat de o mostenire. Acum vin cu completarile necesare .

Suntem 3 frati (am mai ramas 2, deoarece fratele nostru a decedat recent), niciunul din parinti nu mai este in viata .
Din familia fratelui au ramas 3 copii majori si sotia sa.
Cumnata noastra nu doreste deschiderea succesiunii, o putem face noi in acest caz?
Care este cota parte a fiecaruia dintre mostenitori in conditiile de fata?
Se deschide succesiunea la notariat sau se merge direct in instanta de judecata?
Un lucru pe care le-am auzit : succesiunea introdusa in termen de 40 de zile de la decesul unuia dintre membrii familiei elimina plata taxelor?
Răspuns la discuția Intrebare Succesiune
fratele nostru mai are 3 copii majori, element pe care am omis sa il precizez, din greseala.

in acest caz ce se intampla?
cine poate fi numit curator? un membru al familiei?