Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire imobil-succesiune- dr. de a locui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire imobil-succesiune- dr. de a locui

Buna seara

In urma decesului fratelui si al parintilor, voi mosteni impreuna cu sora , cumnata si fiicele sale casa si terenurile...

Intrebarea mea este:

Inainte de inceperea si pe parcursul desfasurarii succesiunii, avem dreptul de a ocui acolo?, sau de a intra in casa? de a utiliza in vreun scop terenul?

multumesc
In calitate de descendent aveti dreptul de a locui in casa , aveti posesia bunurilor patrimoniale ale defunctilor parinti, sezina, asa cum spune legea.Acest drept va este conferit prin lege si nu aveti nevoie de incuviintarea cuiva pentru acest lucru.
multumesc pt raspuns

in cazul in care se opun, sau ca imobilul este incuiat si nu mi se permite accesul, carei autoritati ma pot adresa pt a obtine accesul?