Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebari succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebari succesiune

Buna seara !!!

Am mai scris pe aici legat de o mostenire. Acum vin cu completarile necesare .

Suntem 3 frati (am mai ramas 2, deoarece fratele nostru a decedat recent), niciunul din parinti nu mai este in viata .
Din familia fratelui au ramas 3 copii majori si sotia sa.
Cumnata noastra nu doreste deschiderea succesiunii, o putem face noi in acest caz?
Care este cota parte a fiecaruia dintre mostenitori in conditiile de fata?
Se deschide succesiunea la notariat sau se merge direct in instanta de judecata?
Un lucru pe care le-am auzit : succesiunea introdusa in termen de 40 de zile de la decesul unuia dintre membrii familiei elimina plata taxelor?
Mostenirea parintilor se va imparti in 3 parti egale, apoi partea fratelui decedat va fi mostenita de sotia lui 1/4, iar copiii fratelui vou imparti 3/4
Platiti taxe, nu platiti impozit.
~ Conținut șters la cerere ~
jurist Clement a scris:

Puteti invoca succesiunea in grad de rudenie colaterala!
:slap:

Ce ar trebui sa insemne asta? Fratii defunctului sunt indepartati de la mostenire de copii.

Nu exista un termen in care sa fiti scutiti de plata taxelor. Daca nu dezbateti mostenirea in termen de 2 ani platiti in plus un impozit de 1%.