avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate elzzup

Activitate elzzup

Multumesc pentru raspuns dar nu stiu daca este atat de simplu. Adica, de la savarsirea "faptei", nu ar fi trecut cele 3 luni de retinere a permisului. Si sa nu fiu pus sa platesc o amenda?:) Imi doresc sa fie asa cum spuneti dvs. dar nu cred :)
Multumesc pentru raspuns !
Buna seara ! :)

Ei bine, ma numar printre cei norocosi. (nu si mandru de fapta mea). Am scapat cu NUP.

Ce urmeaza?

Ce trebuie facut dupa comunicarea NUP de catre procuratura?

Urmeaza sa-mi vina o alta comunicare din partea Politiei Judetene, un proces verbal, o amenda?

Pot sa ma inscriu pentru testarea teoretica? cine decide acest lucru si care este momentul in care pot sa ma inscriu ? (dupa un eventual proces verbal venit prin posta, o amenda platita sau ..?)

Multumesc,

IMPORTANT : nu va suiti bauti la volan ! abia acum sunt constient de ce se putea intampla !
Multumesc frumos pentru raspuns dl. Patrascu! In mare, totul este clar pentru mine. Am o urma de tristete vis a vis termenul de pronuntarea autoritatiilor din Romania.

As mai avea o intrebare :

In cazul in care, cu noroc, as fi sub pragul de 0,8 g/l alcool pur în sânge, am inteles - stau la mana dispozitiei şeful serviciului de poliţie rutiera dar, din alte articole citite, in genere, acest caz se pedepseste cu retinerea permisului de conducere timp de 90 de zile. Intrebarea este : daca in aceasta perioada nu m-as prezenta pentru sustinerea exemenului de vericare a cunostiintelor, perioada de suspendare se mareste la 120 de zile?

Daca da, dupa aceasta perioada, urmeaza o noua prelungire a suspendarii pana la sustinerea examenului sau 120 de zile este durata maxima pentru care poate fi retinut permisul in cazul unei alcoolemii sub 0,8 g/l alcool?


Multumesc,
Buna ziua,

Din pacate, ma numar printre cei care nu au avut minte atunci cand s-au suit la volan dupa ce au consumat alcool. Regret, imi pare rau, dar timpul nu il mai pot da inapoi.

Multumesc lui D-zeu ca nu a fost cazul de alte "evenimente".

Ca si altii, am fost oprit de echipajul de politie intr-o seara.

Acum astept rezultatul analizelor si, resemnat, mai tot citesc despre alte cazuri similare.

Nu am gasit insa ca cineva sa fi primit o comunicare prin care se precizeaza ca nu mai am dreptul de conducere autovechicule pana la finalizarea dosarului penal.
(cauza : incalcarea prevederilor art. 87.1 din OUG 195/2002 Republicata). Eu am primit o astfel de comunicare.

Intrebarea mea este : avand in vedere ca la momentul trimiterii comunicarii nu se stiu rezultatul analizelor, cum s-a constatat ca as fi incalcat respectivul articol?

Am citit pe undeva ca treaba sta cam asa : am fost oprit, mi s-au luat probe de sange, au fost timise la IML. Intre timp, mi se deschide dosar de urmarire penala. Achit analizele, se trimit analizele de la IML la Politie. Asa este?

Ce se intampla mai departe si cand se comunica rezultatele ?

Cazul pesimist : rezultatul analizelor este peste limita cazului penal > 0,8

Cazul optimist : rezultatul analizelor este sub limita cazului penal < 0.8

Oameni buni, nu va suiti bauti la volan ! Personal, eu am invatat din aceasta tampenie facuta si sper sa se incheie cu bine.
Discuție Demisie
Buna seara,
Numele meu este "Elzzup" si va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat.
Iata despre ce este vorba : In urma unei iesiri in oras, intr-un cadru cu colegi si fosti colegi de munca,s-a discutat despre seful companiei unde lucrez/lucrau toti de la masa. In acea seara s-a vorbit si despre sef, dar nu intr-un sens rau, si nu din partea mea.
Acum vro doua saptamana, cu seful in cauza, am avut parte de o discutie despre aceasta iesire. Mi s-a spus ca dansul a primit un mail, de la o persoana care-l cunoaste si care,intamplator, se afla in aceiasi locatie cu noi. In acest mail, expeditorul a zis lucruri neadevarate despre mine, lucruri pe care eu le-as fi zis si care il deranjeaza pe seful meu sau pot aduce o imagine negativa companiei la care inca lucrez. Am incercat sa-i explic sefului meu ca acele lucruri sunt neaderate iar impresia a fost ca acesta a inteles.
Ieri, 22.12.2009, seful trimite mailul primit catre toti angajatii companiei, mai putin mie. Mailul a fost trimis necenzurat, numele meu fiind scris in clar. Au inceput sa vina reactiile si sa fiu pus in situatia de a nu stii cum sa ma pitesc mai bine sub birou.
Am cerut in nenumarate randuri sa port o discutie cu seful dar acesta m-a evitat de fiecare data, ba ultima oara spunandu-mi ca vorbim dupa Anul Nou si trimitandu-ma la alt angajat, superior ierahic mie. Nu-mi doream decat sa-l intreb daca mai are nevoie de mine din punct de vedere profesional si as fi fost in stare sa trec peste tot, in speranta ca poate adevarul o sa iasa la un moment dat la vedere si in speranta ca cei ce ma cunoasteau, din cadrul firmei, stiau ce este adevarat si ce nu din acel mail.
Nu imi e usor si imi doresc sa renunt la acest job datorita nedreptatii care mi s-a facut. In acest sens, pe baza celor intamplate, vreau sa va intreb daca imi pot depune demisia facand apel la vro lege, care sa se lege indirect de subiectul meu, si care sa ma scuteasca de acel preaviz la demisie. Stiu ca exista si posibilitatea ca aceasta compania sa accepte demisia fara preaviz dar nu-i o certitudine si orice zi in plus la locul de munca, ar fi un cosmar pentru mine.
Va multumesc anticipat!