avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate bobeicaalin

Activitate bobeicaalin

Răspuns la discuția Proces cu casa de pensii
Bun seara,
Imi spuneti si mie in cat timp se judeca apelul?
Buna seara,
Se da urmatoarea speta: proprietarul decedeaza si ramane sotia cu doi copii ce au de impartit o casa cu 3 camere, baie si bucatarie+ 3 terenuri. As vrea sa stiu daca in cazul in care se face succesiunea si eu primesc cota mea parte(1/2 din 3/4din casa) pot fi numit proprietar al unei locuinte astfel incat sa nu ma mai incadrez la compensatia de chirie? Mentionez ca sunt casatorit, la fel si fratele meu.
Buna ziua,
Am folosit un site de pariuri sportive si am fost pacalit de acestia in repetate randuri,insa pana acum cand am facut sesizare s-a rezolvat favorabil. Mai exact, pe 29 noiembrie am pariat ca murray va bate pe goffin cu 3-0 in momentul in care avea deja 2-0 si ei mi-au zis ca am pariat ca va bate goffin cu 3-0 care de fapt era deja condus cu 2-0 si nu era posibil asa ceva. In al doilea caz mi s-au luat din cont 100 de lei fara vreun motiv insa ulterior in ambele cazuri mi-au dat dreptate. In cazul de ieri am plasat un pariu ca va castiga un jucator un anumit game,care de altfel a si castigat, iar ei mi-au zis ca era plasat pe alt pronostic,care a fost pierzator! In ultimul mesaj al lor mi-au spus ca ei nu isi asuma informatiile de pe site si ca sunt pur informative,insa isi asuma banii.
As vrea sa stiu daca pot face plangere penala, sau ceva cu ajutorul institutiilor abilitate pentru a mi se face dreptate. Mentionez ca am si discutiile cu ei, trimise de ei la solicitarea mea.
Buna seara,
As vrea sa ma ajutati sa aflu cat se plateste la stat pentru un contract de inchiriere a unui apartament pentru o suma de 780 de lei, proprietarul fiind o persoana fizica ce lucreaza cu norma intreaga.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca este vreo problema in cazul in care in modelul de declaratie scrie la adresa locuintei de inchiriat sa fie exact aceeasi adresa ca si in contractul de inchiriere, dar am facut azi declaratia si maine contractul stiind ca in contract va fi scrisa aceeasi adresa, cea oferita de cei de la evidenta populatiei. Considerati ca nu este in regula declaratia notariala? Mentionez ca in modelul de redactare a declaratiei notariale era facuta mentiunea referitoare la adresa locuintei inchiriate, iar informatiile in actele oficiale( contract de inchiriei si declarative notariala) corespund.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Casatoria cu viza de flotant
Buna seara,
In cazul in care am o viza de flotant obtinuta pentru 1 an in baza unui contract care dupa 4 luni a incetat de comun acord insa locuiesc la aceeasi adresa din mutatie, exista vreun risc sa nu pot face cununia la primaria din orasul unde locuiesc acum?
Justitiarul711 a scris:

Va puteti casatorii si pe baza resedintei(vizei de flotant). Teoretic se poate si fara dar ca sa fiti mai impacata si sa nu mai faceti cereri la primar si dovada solicitarii va faceti mai bine o viza de resedinta inainte cu o zi de a depune actele la starea civila pentru o perioada de o luna de zile. Aveti grija actele se depun inainte cu fix 10 zile calendaristice de data oficierii casatoriei si trebuie sa fiti prezenti amandoi. Casa de piatra!


Buna seara,
In cazul in care adeverinta o am si e bine eliberata, daca solicit cele spuse de dumneavoastra mai jos nu este posibil sa refuze eliberarea documentelor? Ar fi in regula sa cer doar eliberarea copiilor dupa documentul intern al firmei prin care s-a facut nominalizarea ca beneficiar?

gigipopa a scris:

Formulati o cerere scrisa catre firma, cu nr. de inregistrare/ data sau trimisa prin posta cu confirmare de primire, prin care solicitati eliberarea unei adeverinte intocmite cu respectarea anexei 14 din Normele de aplicare a Legii pensiilor publice nr.263/ 2010 cu modificarile si compeltarile ulteriaore, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Cereti ca adeverinta eliberata sa fie insotita in anexa de o copie certificata de autenticitate, dupa documentul intern al firmei prin care ati fost nominalizat ca beneficiar de grupa de munca, in perioada pentru care ati beneficiat de grupa de munca.


Buna ziua,
As vrea sa stiu totusi daca cei de la Casa de pensii au dreptul sa nu ia in calcul adeverinta de grupa de munca atata timp cat este intocmita conform legii si o resping bazandu-se doar pe faptul ca stiu ei ca s-au dat si adeverinte de grupa celor ce nu meritau?!
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Este vorba de o adeverinta de grupa a II a de munca la UPET Targoviste, care nu este luata in calcul la casa de pensii pentru ca s-au eliberat foarte multe adeverinte de grupa nefiind justificate. De la casa de pensii s-a sugerat sa dau societate in judecata pentru ca nu vrea sa elibereze nu stiu ce documente justificative, altii spun ca trebuie data in judecata casa de pensii. Va rog respectuos sa ma ajutati cu sugetii pentru rezolvarea acestui caz.
Buna ziua,
As vrea sa stiu in ce fel pot recupera pierderea suferita in urma unui incendiu produs la vecinul din spatele casei caruia i-a luat foc masina si flacarile au distrus termoizolatia de pe casa.Mentionez ca nu am asigurare la casa, dar au venit atunci pompierii sa stinga incendiul.
Multumesc anticipat.