avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate bulinutza26

Activitate bulinutza26

Buna ziua.
As vrea sa va intreb daca dupa castigarea unui proces pe partea de litigiu de munca(concediere abuziva),care a fost castigat, s-a facut reintegrarea la locul de munca numai ca s-au diminuat sarcinile din CIM(salariul a ramas acelasi) ,precum si orele de munca(este vb de 2 ore) care s-au stabilit intr-un interval orar ce nu se justifica.Inca un detaliu,am fost bagata in concediu de odihna a doua zi dupa reintegrare,probabil pt castiga timp sa creeze noi sicane.Cum sa procedez in aceste situatii?Exista cadru legal care stopeaza aceste abuzuri dupa reintegrarea la locul de munca? Multumesc.
Buna ziua.
As avea si eu o intrebare.
A fost facuta o notificare prin care mi se aducea la cunostinta concedierea insa cu motive nedovedite si prin care se spunea ca nu mi-am indeplinit atributiunile ,insa acestea nu apar nici in regulamentul intern nici in fisa postului.
Decizia de concediere este valabila fara motivarea ei si fara a o primi prin posta sau personal?
Cum se procedeaza pt a anunta angajatorul ca decizia este nula?Trebuie sa notific angajatorul?Problema este ca nu sunt lasata sa vin la servici in baza acestei decizii,cu toate ca teoretic sunt in perioada de preaviz.
Stiu ca dupa 3 zile se desface de drept contractul de munca .Cum pot dovedi ca nu sunt lasata sa merg la servici?
Buna ziua.
As dori sa intreb daca este normal sa muncesc 53 ore /saptamana,6zile din 7.Este gresit sa cer o zi libera pe saptamna?Din cate stiu eu normal se lucreaza 40 de ore saptamanal 45 maxim si restul orelor se considera ore suplimentare ce se platesc sau se dau zile libere.Foarte multi angajatori profita de expresia"este criza" si ca se gasesc locuri de munca destul de greu.Dar chiar trebuie sa acceptam orice doar pt ca este criza?#-o
Multumesc.
Buna ziua.
As dori sa intreb ,daca am semnat un contract pe 2 luni si acesta imi expira intr-o saptamana mai trebuie sa stau in preaviz daca nu mai vreau sa continui cu firma respectiva?Mentionez ca am functie de conducere.
Multumesc anticipat
Buna ziua.
Firma la care am lucrat si care nu mi-a furnizat salariul de 4 luni este sub supravegherea unui lichidator pt ca ulterior sa intre in insolventa.Ni s-a solicitat de catre firma lichidatoare sa depunem la tribunal inscrierea la masa credala.
Avand in vedere prejudiciul suferit ca urmare a intarzierii ft mari pot cere in cererea de creanta si daune interese?
Mentionez ca am depus o plangere la ITM iar raspunsul lor a fost sa dau angajatorul in judecata si sa ii cer daune -interese cf.art. 161 alin 4 Codul Muncii modificat prin Legea nr 53/2003.Intre timp am aflat ca firma a fost preluata de respectivul lichidator si nu stiu exact daca mai are sens sa il dau si in judecata pt recuperarea prejudiciilor.
Multumesc anticipat pt ajutor
Multumesc mult pt raspuns.
Am luat legatura cu firma lichidatoare si mi s-a spus ca intradevar legea 85 prevede ca salariatii sunt din oficiu inscrisi in tabelul creditorilor dar mi s-a sugerat totusi sa depun aceasta declaratie de creanta la tribunal pt a fi sigura.Avand un litigiu de munca (nu mi s-a dat salariul de 3 luni) vroiam sa scap totusi de taxa de timbru de 120 ron.Credeti ca este in regula ceea ce mi-a sugerat firma lichidatoare?
Buna ziua.
Vroiam sa va intreb daca aceasta taxa de timbru pt inscriere creanta este valabila si pt salariatii care incearca sa isi recupereze salariile restante de la firma aflata in insolventa?Si daca da se poate recupera?
Multumesc
Buna ziua.
Revin cu o problema legata de firma unde am lucrat pana acum o saptamana cand mi-am depus demisia fara preaviz(prin nerespectarea contractului de catre angajator).
De 2 luni trimit notificari scrise catre angajator pt recuperarea salariului restant.Am depus o plangere la ITM(de la care imi va veni raspunsul cam in 2 sapt) si am vrut sa dau in judecata firma pana am aflat ca de fapt este in insolventa si ca este preluata de un lichidator.Am luat legatura cu acesta si mi s-a spus sa depun o declaratie de creante la tribunal.
Intrebarea este :Avand in vedere intarzierea destul de mare a salariului si numeroaselor penalitati adunate din aceasta cauza pot pune in declaratia de creante dobanda pt cele 3 luni restante sau daune morale?
Imi cer scuze daca pare puerila intrebarea dar este o situatie urata din care vreau sa scap cat mai repede.
Multumesc anticipat pt rabdare.
Multumesc mult de tot pt ajutor.
Buna ziua.
As dori sa va intreb daca pot beneficia de salariu compensatoriu in cazul in care sunt concediata cf art.66 CM,neexistand un contract colectiv de munca.Angajatorul este obligat de lege sa imi plateasca acest salariu?
Multumesc