Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu in lipsa contract colectiv de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu in lipsa contract colectiv de munca

Buna ziua.
As dori sa va intreb daca pot beneficia de salariu compensatoriu in cazul in care sunt concediata cf art.66 CM,neexistand un contract colectiv de munca.Angajatorul este obligat de lege sa imi plateasca acest salariu?
Multumesc
In situatia in care nu exista contract colectiv la nivel de angajator, se aplica cel la nivel de ramura (pentru anumite ramuri de actv) sau , in lipsa celui de ramura, contractul colectiv la nivel national, valabil 2007-2010.
Acesta din urma preve, la art. 78, alin. 1, acordarea unui salariu compensator atunci cand cim-ul inceteaza din motibe neimputabile salariatului.
bulinutza26 a scris:

Buna ziua.
As dori sa va intreb daca pot beneficia de salariu compensatoriu in cazul in care sunt concediata cf art.66 CM,neexistand un contract colectiv de munca.Angajatorul este obligat de lege sa imi plateasca acest salariu?
Multumesc

În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior - art.247 C.mun.

Coroborand prevederile art.247 C.mun. cu cele ale art.78 alin.1 din CCMN,
angajatorul este obligat sa va plateasca acest salariu compensatoriu.
bulinutza26 a scris:

Buna ziua.
As dori sa va intreb daca pot beneficia de salariu compensatoriu in cazul in care sunt concediata cf art.66 CM,neexistand un contract colectiv de munca.Angajatorul este obligat de lege sa imi plateasca acest salariu?
Multumesc

Art. 66 Codul Muncii
" Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fii individuala sau colectiva "
pentru concediere colectiva se are in vedere
art. 80 CCMUN 2007-2010
(3) Pentru situaţia în care se efectuează concedieri colective, părţile vor negocia acordarea de compensaţii băneşti cu respectarea prevederilor legale şi/sau ale contractelor colective de muncă aplicabile.
Multumesc mult de tot pt ajutor.