avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie concediere

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare.
A fost facuta o notificare prin care mi se aducea la cunostinta concedierea insa cu motive nedovedite si prin care se spunea ca nu mi-am indeplinit atributiunile ,insa acestea nu apar nici in regulamentul intern nici in fisa postului.
Decizia de concediere este valabila fara motivarea ei si fara a o primi prin posta sau personal?
Cum se procedeaza pt a anunta angajatorul ca decizia este nula?Trebuie sa notific angajatorul?Problema este ca nu sunt lasata sa vin la servici in baza acestei decizii,cu toate ca teoretic sunt in perioada de preaviz.
Stiu ca dupa 3 zile se desface de drept contractul de munca .Cum pot dovedi ca nu sunt lasata sa merg la servici?
Cel mai recent răspuns: any-12 , utilizator 15:43, 3 Februarie 2012
bulinutza26 a scris:

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare.
A fost facuta o notificare prin care mi se aducea la cunostinta concedierea insa cu motive nedovedite si prin care se spunea ca nu mi-am indeplinit atributiunile ,insa acestea nu apar nici in regulamentul intern nici in fisa postului.
Decizia de concediere este valabila fara motivarea ei si fara a o primi prin posta sau personal?
Cum se procedeaza pt a anunta angajatorul ca decizia este nula?Trebuie sa notific angajatorul?Problema este ca nu sunt lasata sa vin la servici in baza acestei decizii,cu toate ca teoretic sunt in perioada de preaviz.
Stiu ca dupa 3 zile se desface de drept contractul de munca .Cum pot dovedi ca nu sunt lasata sa merg la servici?

...in ziua in care ati primit acea notificare(din care spuneti dvs ca nu exista motive temeinice de a va concedia) trebuia sa mergeti la itm a carui raza de teritoriala apartineti si sa depuneti o sesizare in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum concediez un angajat ? poolmat poolmat am o I.I. ,si nu mai pot plati 2 salariati . cum fac sa le desfac contractul de munca ? unul are contract pe perioada determinata [ am scris in contract ca e ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva - termene m luca m luca am si eu o nelamurire legata de termenele care trebuie respectate in procedura concedierii colective... dupa ce s-a facut notificarea de initiere a ... (vezi toată discuția)
Concediere in aceasta perioada Senamiu Senamiu Am primit o notificare in care sunt anuntata ca incepand cu data de 13.04.2020 voi intra in preaviz deoarece nu mai au nevoie de serviciile mele ca au ... (vezi toată discuția)