avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Berdila

Activitate Adrian Berdila

Răspuns la discuția atributii secretar CSSM
Lucratorul desemnat este si secretarul cssm, dar atat timp cat nu ai cursurile cerute prin legea 319 nu poti fi denumit "lucrator desemnat".
Dar oare de ce mai aveti constituit CSSM ul?
Răspuns la discuția atributii secretar CSSM
Nu aveti cum sa faceti proces verbal ca nu exista locuri de munca cu pericol iminet, acest lucru ar rezulta dupa ce faceti evaluarea riscurilor;
Dupa aparitia legii 319/2006 trebuia sa se organizeze compartinentul de securitate si sanatate in munca dupa noua legislatie, iar in CSSM trebuiau sa fie si reprezentatii salariatilor- care la randul lor trebuie sa urmeze curs de baza de 40 ore
Răspuns la discuția comision de risc
Interesant , si eu platesc 60 lei lunar, la un credit de nevoi personale de 20.000lei.
Cine ne dau si noua un raspuns?
Luni ma duc la banca si depun o cerere de reactualizare a contractului, prin sms am fost chemat intre 13-19 septembrie, dar eu vreau sa urgentez.
Dupa 4 ani in care am platit ratele la termen, SA SCADA SI COMISIONUL DE RISC, corect ,nu??
Răspuns la discuția lexnavigator
ce probleme aveti cu lexul de nu il puteti folosi
este un program destul de simplu
Răspuns la discuția autorizare protectia mediului
Cica amenda este de la 30.000 la 60.000 lei.
Activitatea am oprit-o , in lipsa autorizatiei pentru activitatea la care mi-a expirat.
Celelalte activitati la care am certificat constatator de la reg. comertului, se desfasoara normal.
Răspuns la discuția Calitatea OCPI pasiva
am un extras care mia fost eliberat o data cu actele de intabulare.
intr-adevar este trecut uzufrctul viager dar nu este trecut nimic despre cota indiviza asupra terenului si nici in incheierea de intabulare.
Despre uzufrctul viager , stiu ca se poate radia, e o operatiune normala, ca si radierea unei ipoteci.
Dar dreptul asupra terenului se poate modifica printr-o cerere de indreptare a erorii materiale direct la ocpi?
Răspuns la discuția Calitatea OCPI pasiva
multumesc,
ideea este ca este o proprietate formata din 4 apartamente(la casa) si terenul aferent.
Problema care se pune este pana acum nu am intampinat probleme , dar daca la vanzare nu apar ca si acuma cu drept de proprietate in indiviziune asupra terenului.
Doar casa nu sta in aer, iar din actele anterioare precum si in contractul de vanzare cu clauza de intretinere apare clar specificat si cota indiviza 1/4 asupra terenului.
Casa este una veche, viata fiind scurta, oare ar trebui sa ma enervez pe la instante?
uzufructul viager cred sa se poate scoate in momentul vanzarii de catre notar pe baza certificatelor de deces, doar cota indiviza asupra terenului e in "ceata".
Răspuns la discuția autorizare protectia mediului
multumesc, si la multi ani!
Vreau sa ma reautorizez la agentia de protectia mediului, autorizatia veche mi-a expirat. Dupa ce voi depune setul de acte, procedura fiind in mai multe etape , sau ceva de genul asta, voi putea reincepe activitatea pana mi se va elibera autorizatia?
Răspuns la discuția Calitatea OCPI pasiva
exact asa am procedat, am facut copii legalizate dupa certificatele de deces, deoarece la data formalitatilor de intabulare, amandoi vanzatorii erau decedati de cel putin un an, dar nu am fost intrebat despre acest lucru, decat mi s-a cerut 120 ron( dar dupa mult timp m-am prins ca acei bani la care nu am avut chitanta erau pentru inscrierea uzufructului viager al mortilor.
Dupa primirea incheierii de intabulare, am facut plangere impotriva incheierii de intabulare, deoarece nu imi aparea nici o referire la cota indiviza asupra terenului nici in incheiere nici in extrasul de informare anexat incheierii, si imi aparea si uzufructul viager al mortilor.
dar instanta la al 2 sau al 3 termen a bagat in dosar si oficiul de cadastru , care a adus hotararea Inaltei curti privind calitatea pasiva a OCPI, iar pronuntarea mi-a fost total nefavorabila.
Am facut recurs, nu l-am motivat, si acum am termen, ce pot face?