avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate carstea valentin

Activitate carstea valentin

Multumesc ptr.raspuns
Am urmarit multe din discutiile despre CEDO,aveam mare incredere in ceea ce vrea sa reprezinte,dar acum am ramas cu un semn de intrebare...?.Poate vad eu gresit lucrurile,poate nu inteleg ce inseamna incalcarea drepturilor si libertatilor...poate...?
Ca sa fiu sincer pina la capat este vorba de speta socrilor mei carora acest ultim raspuns primit pe data de 27 decembrie 2011 nu l-am comunicat pentru a nu le strica bucuria sarbatorilor(si inca nu stiu cind sa le spun).
Eu totusi cred ca dreptatea a fost de partea lor incepind de la primul proces de la tribunal si pina la ultimul de la ICCJ.
Multumesc inca odata.
Cererea a fost depusa in termen legal
Cererea nu este anonima
Curtea considera ca nu au fost indeplinite conditiile prevazute de art.34 si35 din Conventie(care eu consider ca au fost indeplinite conf.textului lor), deaceea nu prea inteleg eu fenomenul.
Multumesc pt.raspuns
Ziua buna,
Va intreb si eu pe cei cunoscatori daca este corect ca dupa primirea unei comunicari prin care suntem informati ca dosarul nostru a primit nr......,insotita de cele 10 timbre pentru corespondenta ( octombrie 2011),sa primim in decembrie 2011 o alta comunicare prin care suntem informati ca un complet de judecator unic(......)asistat de un raportor in conf. cu art 24/alin.2 a declarat inadmisibila cererea. La ambele comunicari semneaza pentru Grefier (prima)si pentru Curte (a doua)A.Dagalita Referend juridic
Multumesc pt.raspuns si pt.eventualele sfaturi.
Răspuns la discuția Recurs la ICCJ
Litigiul este pe Legea 10/2001 si a fost atacata cu recurs hotarirea Curtii de apel Craiova
Răspuns la discuția Recurs la ICCJ
ICCJ a respins contestatia in anulare ca nefondata.Imi poate spune cineva ce se poate face in continuare? Multumesc
Am cistigat un proces pentru drepturi salariale la Tribunal.Hotarirea a devenit definitiva si irevocabila prin NERECURARE.In cit timp institutia imi achita aceste drepturi si daca nu o face din proprie initiativa in cit timp pot solicita executarea silita.
Răspuns la discuția taxa de drum
Nu.Pentru circulatia in localitate nu este necesara rovinieta.
Răspuns la discuția Recurs la ICCJ
Multumesc pentru raspuns.Inca ceva.Contestatia se inainteaza catre ICCJ si se motiveaza depunerea in termen.
Discuție Recurs la ICCJ
ICCJ a respins recursul inaintat ca tardiv desi se vede clar ca hotarirea curtii de apel este redactata pe data de 08.10.2008 ,iar recursul este depus pe data de 22.10.2008,deci in termen de 15 zile de la comunicare(10.10.2008 data postei)
Ce se poate face in continuare?
Discuție Legea 10/2001
Art.1.4 lit C din HG250/2007 este constitutional ? Nu este nedrept ca pt.situatii identice inainte de 1989,respectiv cumpararea unui imobil si trecerea terenului la ef.vinzarii-cumpararii in proprietatea statului conf.art.30 din legea 58/1974.,cei care nu au avut ghinionul sa fie demolati sa obtina titlu de proprietate pe terenul aferent constructiei,iar cei demolati sa nu poata sa revendice terenul pt.ca la ef.vinzarii-cumpararii era trecur in proprietatea statului conf.lg 58.Consider ca atunci cind cel care a vindut ,a vindut si casa si terenul si indreptatit este cel care a cumparat cu toate ca conf.legilor comuniste terenul trecea in prop.statului