avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate mony_a18

Activitate mony_a18

S-a rezolvat deja.
Va multumesc pentru promptitudine si informatii. Seara frumoasa
Pot sa fac plangere la Politia din orasul meu chiar daca aceasta persoana nu locuieste in acelasi oras cu mine? Eu sunt in Cluj Napoca ea e din Constanta , ce se poate face in cazul asta?
Buna seara, va scriu in legatura cu un subiect mai delicat care nu stiu daca se incadreaza intr-una din teme, dar e o problema destul de grava si nu stiu cum sa o rezolv ! Am un cont suficient de activ pe site-ul de socializare facebook . De doua zile o persoana care cred ca nu e in toate facultatile mintale, si-a facut un cont cu numele meu, pozele mele si posteaza peste tot in numele meu injurii aduse prietenilor mei, site-urilor pe care intru.. etc. Se poate face ceva in legatura cu asta? Stiu si cine e persoana respectiva . Va rog sa imi raspundeti cat mai repede posibil. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Unde pot suna? santier neingradit
Multumim de raspuns. Strada pe care se construieste, este particulara. Este un complex rezidential. Nu este impietata circulatia insa pe aceasta strada. Contravalorea daunelor materiale se ridica la suma de 100 de ron. Nu dorim sa-i chemam in instanta pentru asta, ar fi pierdere de vreme. Insa am sunat la politia comunitara care se ocupa cu santierele, pentru a veni in inspectie la ei. Poate ii prind cu ceva care nu este in regula si ii amendeaza, doar ca de acum incolo sa sa fie mai atenti, asta vrem.
Răspuns la discuția Unde pot suna? santier neingradit
Multumesc
Răspuns la discuția Unde pot suna? santier neingradit
Am sunat la ISC si mi-au spus sa sun la primarie, la politia comunitara, ei se ocupa cu asa ceva. Am sunat la ei, am facut o sesizare, mi-au spus ca in zilele urmatoare o sa vina un inspector sa verifice santierul. Speram sa rezolvam ceva si sa fie amendati. Daca cineva mai stie cui am putea sa ne adresam nu ezitati sa ne spune-ti. Multumim
In seara asta am avut parte de o intamplare nefericita. Am iesit cu catelusa mea afara, cum o fac in mod obisnuit. Locuiesc intr-un complex de case alineate pe o strada . In capatul caselor, de doua saptamani se construieste o casa noua, in santier deschis, fara a fi imprejmuit nimic. Langa santier,au fost aruncate intr-un sant, in iarba, cateva grilaje din fier forjat. Catelusa mea s-a accidentat foarte grav intr-unul dintre aceste grilaje. A trebuit sa o ducem la veterinar, a fost adormita si cusuta cu 10 copci mai exact la unul dintre picioruse. Intrebarea mea este, unde pot suna pentru a veni cineva sa le dea cel putin o amenda, sa verifice situatia santierului si faptul ca materialele sunt aruncate fara cap? Nu e prima data cand patim asta. Putea fi oricine altcineva, chiar si un copil, santul fiind chiar langa strada unde se joaca toti copiii de pe strada!? Multumesc, astept un raspuns.
Din data de 1 ianuarie nu ne-am mai prezentat la servici 8 persoane pe motiv de neplata. Nu am vrut sa ne dam demisiile si nici dati afara nu am fost dati. Am fost amenintati ca o sa fiu sanctionati indisciplinar, dar nu au putut face asta din cauza procedurii care trebuia urmata. Am fost la ITM am depus plangeri,i-am dat in judecata si am cerut plata salariilor pe ultimele 4 luni, luni neplatite de catre domnii patroni. Tot timpul asta am fost convocati de vreo 3 ori pentru sanctiune indisciplinara, dar acolo intamplandu-se de fapt o negociere cu care noi nu a fost de acord. Neputand sa ne sanctioneze indisciplinar, azi am primit o hartie acasa prin care sunt anuntata ca in data de 15 sunt asteptata la lucru. Asta inseamna ca sunt reincadrata pe functie? ce inseamna asta si cum ar trebui sa procedez? Nu vreau sa mai merg acolo pentru ca sunt oameni cu care nu merita sa stai la discutii. Multumesc
Răspuns la discuția Buna seara
Am vorbit cu un avocat care ne-a spus ca toata situatia e in favoarea noastra, si s-a oferit sa ne si ajute, asta pana sa faca legatura , sa isi dea seama ca odata l-a aparat pe domnul patron care ne e dator cu bani. Azi ne-a cam dat de inteles ca ar fi bine sa ne intelegem cu patronul, pentru ca el nu prea vrea sa-i faca rau din cauza ca se cunosc. Am ramas un pic pe dinafara,nu stim exact ce sa facem.Avem un proces in curs pe data de 8 Feb, el nu vrea sa ne concedieze, noi nu vrem sa ne dam demisiile, nu vor sa ne mai primeasca nici la lucru, si nici sa ne dea banii integral.Ne puteti sfatui in legatura cu un avocat bun in cluj?