avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate andu86

Activitate andu86

Discuție taxa auto
am o nelamurire.In anul 2011 am cumparat o masina din italia, am avut proces a inmatricula masina fara taxa auto, acum 2 sapt am primit si hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila pt a putea inmatricula masina.ieri am mers sa intocmesc dosarul pt inmatriculare la politie(am facut rar adik identificarea, chiatte platite, impozit) am ajuns la politie cu dosarul complet si surpriza ca nu imi poate inmatricula masina , ca trebuie sa vorbeasca cu juristul de la prefectura sa vada ce zice, dar eu am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, ce pot face in acest caz?eu am zis sa ma duc la prefectura sa ma lamureasca si pe mn?si sa imi dea o adresa catre inmatriculari politie sa pot sa imi iau numerele....
Răspuns la discuția dezbaterea succesiunii
nu a semnat nimic,...
Bunikul meu a murit acum 4 ani si impreuna cu bunika mea au un apartament, bunika fiind in viata vrea sa dezbata mostenirea deoarece bunikul meu are o fata din alta casatorie.a luat legatura cu fata lui a fost de acord , a fost la notar a platit taxele pt dezbaterea succesiunii si cand notarul a inmant actele pt a fi semnanate, fata bunikului (inculta si cu chef de scandal) a ajuns cu cititul la o rubrika unde scria ca : ...1/2 adika 400 mil este partea bunicului din care ea are 1/2 din partea lui....ea a crezut ca bunika mea a fcaut evaluare la apartament si ca valoreaza 400 mil ....dobitoaca, si a srait ca arsa ca nu va semna actele si a iesit facand galagie de la notar de aramas lumea cu gura cascata pe acolo, si nici nu a mai stat sa-i explice notarul despre ce este vorba.....deci a lasat-o pe bunik cu ochii in soare.pt ca bunik este batrana are probleme cu vederea , stat la etajul 4 ji vrea sa dezbata mostenirea si sa-si cumpere undeva la un etaj inferior si mai aproape de fetele ei pt a avea grija de ea....si deci daca fata bunukului a plekt si nu au mai finalizat actele, bunik ce peoate face?o poate da in judecata pt ca nu a vrut sa fie de acord le dezbaterea succesiunii??si in plus la inmormanatare, cheltuileli de spitalizare altele cu bunikul ea nu a aparticipat cu numik...
Discuție taxa auto
am si eu o intrebare. daca cumpar o masina din a afara mai exact din italia si vreau sa nu platesc taxa auto ci sa dau statul in judecata dar sa nu platesc taxa inainte pot?
Discuție buna seara
am gasit un anunt intr-un ziar ca angajeaza agent publicitar.am vb cu ei la tel am fost la interviu.acolo mi s-a spus ce au avut de spus si ua zis ca trebuie sa incheiem un contract si am facut un contract de colaborare-prestare servicii, in care se stipuleaza intre cn s-a incheiat, adica intre mine si societatea aceea dar nu am vazut nici un n ume trecut k administrator la acea firma doar este trecut firma.Printre altele se mai precizeaza si in alte art ca voi primi o masina , dacia logan dupa 25 zile de la data semnarii contractului.iar la olbigatiile mele se spune ca trebuie sa pltesc casco la cea masina 2 ani dupa care v-a ramane in posesia mea pe cheltuielile mele.Dar mi s-a zis ca trebuie sa platesc acea suma de bani pt casco inainte de a primi masina si sa platesc intr-un cont dat de ei suma de 860 lei pt casaco si apoi imi v-a vira masina...as vrea sa stiu daca pot sa virez acei bani intr-un fel incat sa nu-i foloseasca si sa astept acele 25 de zile sa vad dk imi vor trimite masina asa cum se prevede in contract si dk nu sa imi i-au banii inapoi.si la urma era semnant de ecea persoana , trecut numele firmei si stampila doar atat nu un nume de administrator.
Discuție inselaciune?
am si eu o problema.am cumparat un telefon de la un prieten al unui coleg de servici, m-am intalnit cu el mi-a dat teefonul m-am uitat putin la el, i-am dat banii si am ajuns acasa sa testez telefonul.acel telefon el pretindea k este nou de 2 zile cump din magazin.kan am testat telefonul acasa am observat unele vicii ale lui, deci telefonul avre doar carcasa schimabata, nu functioneaza corect....si altele, l-am sunat si i-am zis si el mi-a zis k ne v-om intalni a 2 zi sa vedem ce are si eu spunandu-i sa imi inapoieze banii, dar acum nu imi mai raspunde la tel...intrebare: pot depune la politie o plangere de inselaciune?deci el mi-a vandut un bun ascunzandu-mi viciile acestuia?
pai sotul daca a lucrat la "negru" fara acte , nu prea vad cum isi poate recupera, in judecata nu il poate da pt k el s-a angajat in munca fara acte...va urez succes!
as dori sa stiu si eu daca imprumut pe cineva, un prieten cu o suma rezonabila de bani, si incheiem un act la notar prin care se spune data si modul de inapoiere a banilor si acea persoana nu imi inapoieaza banii din motive "rele" de vointa cum ii pot recupera ?il pot da in judecata?sau sa inchei actul la notar cu o garantie, masina locuinta , teren...?in acest caz pot recupera banii sau bunul sau?
va multumesc
Răspuns la discuția buna
eu am cautat in cm si nu am gasit nimik stipulat, doar la contractul colectiv de munca..dumneavoastra stiti vr'un art. care ma ajuta pe mn???
Discuție buna
am avut un contract de munca individual, si am fost trecut in somaj cu art 65. pt desfiintare post de munca. Patronul are voie sa angajeze pe acel post?