Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune?

am si eu o problema.am cumparat un telefon de la un prieten al unui coleg de servici, m-am intalnit cu el mi-a dat teefonul m-am uitat putin la el, i-am dat banii si am ajuns acasa sa testez telefonul.acel telefon el pretindea k este nou de 2 zile cump din magazin.kan am testat telefonul acasa am observat unele vicii ale lui, deci telefonul avre doar carcasa schimabata, nu functioneaza corect....si altele, l-am sunat si i-am zis si el mi-a zis k ne v-om intalni a 2 zi sa vedem ce are si eu spunandu-i sa imi inapoieze banii, dar acum nu imi mai raspunde la tel...intrebare: pot depune la politie o plangere de inselaciune?deci el mi-a vandut un bun ascunzandu-mi viciile acestuia?
Este inselaciune dar ma intreb cum veti dovedi asta ... in lipsa unui act care sa ateste niste performante ale aparatului , a unor martori , sansele de izbanda sunt nule .
Pe viitor cumparati de la magazin . :)
In conditiile in care nu exista un inscris in baza caruia sa sustineti si sa probati ca ati convenit preluarea unui telefon cu anumite caracateristici/performante tehnice si ati primit altceva ,este mai greu sa formulati plangere sub aspectul savarsirii infractiunii mentionate
din pacate v-ati pacalit sau mai bine zis ati fost pacalit, si imi pare rau sa va spun ati ajutat chiar dv la acest lucru. nu aveti aveti acte sau o chitanta, sau martori, deci.....data viitoare cumparati de la magazin.
Puteti face plangere la politie chiar daca nu aveti contract si chitanta.
Se va stabili pe baza de probe care este situatia.
Poate se va speria si veti rezolva problema.

avocat Claudiu Lascoschi
dorinta de castig fara munca se dovedeste adesea a fi capcana pt ...nestiutori.
Nu este obligatorie prezenta vreunui inscris pt a dovedi vanzarea-cumpararea insa politia nu o sa ajute cu nimic.
Sunteti major?