avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Activitate marice

Activitate marice

Trebuie sa repar prejudiciul cauzat in cazul unui stalp aflat in grija mea care la o vijelie a cazut pe masina unei persoane. Eu consider ca a cazut din cauza fenomenelor meteo, dar ISU a facut un proces verbal la fata locului in care scrie ca stalpul a cazut pentru ca era ruginit la baza.
Rezultatul procedurii de atribuire a contractului de achizitie a fost contestat la consiliu, iar consiliul si-a declinat competenta catre tribunal-contencios administrativ. Achizitia este din anexa 2B, iar valoarea ei este mai mica de 125 000 euro. inca nu am primit citatia, dar am primit decizia consiliului. Pot incheia contractul inainte de solutionare in instanta?
unde se contesta procedura de atribuire a unei achizitii publice de pe lista 2B din OUG 34/2006, cu o valoare mai mica de 125 000 euro, intrucat Consiliul pune in discutia partilor exceptia inadmisibilitatii contestatiei, raportat la art. 16 din ordonanta .
Răspuns la discuția divizare-cm
clio06 a scris:

In acest caz se aplica prevederile art. 169 din Codul muncii.

Veti trimite noului angajator rezultat prin divizare copii dupa contractele de munca ale salariatilor, dupa actele aditionale.
Trebuie intocmita o decizie de preluare a personalului (cu specificarea in clar a numelui fiecarui salariat) de la o unitate la cea nou infiintata.

Va rog sa mai ma ajutati cu urmatorul aspect,daca in decizia de preluare a personalului poate fi si directorul unitatii " mama" care ocupa functia de director in urma unui concurs dat pe post si daca poate fi preluat, astfel vacantandu-sepostul de director al unitatii mama.
cu stima, mii de multumiri
Discuție divizare-cm
va rog sa ma ajutati urgent cu o problema delicata zic eu "cum incetez cotractul de munca al personalului ce pleaca la noul angajator in urma dvizarii",va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc.
cum incadrez o persoana a carei functie nu se mai regaseste in grila din 330/2009,si cum stiu daca este functie specifica si cer avizul ministerului,sau o asimilez cu o functie din noua grila sau cu o functie din organigrama mea.
Răspuns la discuția dreptul familiei custodie copil
da ne sprijina financiar si a contribuit pana acum la tot ce implica notiunea de tata, educatie, ingrijire,afectiune si tot ce trebuie, chiar isi iubeste copii iar ei il iubesc
Răspuns la discuția dreptul familiei custodie copil
copii sunt declarati la el in intretinere la serviciu pt deduceri,este asta un atu pt el
sunt mama a doi copii gemeni si vreau sa stiu daca tatal care si-a recunoscut copii legal la nastere si nu sunt casatorita cu el, are dreptul la custodia lor.Copii au 11 ani iar tatal este in prezent casatorit cu femeia cu care era si la nastere casatorit si are un copil minor de 15 ani cu ea.ma ameninta ca-mi ia copiii. Poate sa faca lucrul asta?