avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate daniela ilie

Activitate daniela ilie

Răspuns la discuția RECENSAMANTUL POPULATIEI 2011
multumesc frumos
Răspuns la discuția RECENSAMANTUL POPULATIEI 2011
Pentru recensamantul populatiei cf. HG 1502/2009 si OG 36/2007 se angajeaza, persoane (recenzori, recenzori sefi), printr-o conventie civila de prestari servicii.
Pentru asta se plateste o indemnizatie bruta pe zi de activitate (art. 10 din HG 1502/2009).
intrebarea mea este: ce contributii se retin la aceasta indemnizatie?
Caror contrbutii sunt supuse conentiile civile de prestari servicii, conform Codului fisca (Lg. 571/2003), si in ce categorie de activitati este inclusa (activitate dependenta, profesionala)?
Va multumesc.
daniela ilie
Am participat la recensamanatul agricol si conform HG 1370/2009 art.6 se deconteaza transportul intre localitatea de domiciliu si localitatea recenzata. In cazul meu, sunt din satul Picior de Munte, com. Dragodana si am recenzat in satul Burduca, com. Dragodana ( 0 distanta de 19 km intre cele doua sate). Este corect sa mi se deconteze cheltuielile cu transportul?
Va multumesc.
Răspuns la discuția OMFP 3454/28,12,2009
imi pare rau ca nu v-am putut ajuta, nu am mai putut intra pe forum, probleme cu calculatorul
o zi buna
daca un functionar public este prins intr-un proiect pe fonduri europene nerambursabile (este prins ca pozitie in bugetul proiectului - ofiter financiar) cum se poate face plata acestuia din bugetul proiectului?
va multumesc frumos
o zi buna
buna ziua,sunt Daniela, va rog daca ma puteti ajuta cu OMFP 3454/28.12.2009, cu privire la efectuarea operatiunilor de plati din conturile deschise la trezorerie; prin trimiterea la nr. de fax 0245/211334. va multumesc. o zi buna tuturo