avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate ionel12

Activitate ionel12

Răspuns la discuția Constructie casa pe teren ingust
Asa da....raman la indrumarea de a obtine un CU (cea mai usoara si rapida ale sa aflati totul despre terenul dumneavoastra) . Distanta fata de vecini este in fucntie de inaltimea si numarul ferestrelorc care dau spre acestia...daca aveti doar ferestre mici sau opace(baie casa scarii) puteti sa ajungeti la o distanta mai mica (chiar 1,5m). Si da inaltimea constructiei conteaza in relatia cu vecinii.. sunt mai multe lucruri ...aici aveti un link cu un extras din codul civil referitor la vecinatati ...
[ link extern ]

sper ca v-am fost de ajutor , o seara buna
Răspuns la discuția Constructie casa pe teren ingust
Buna ziua,
Certificat de Urbanism se poate pentru orice teren ...de fapt acolo o sa vedeti distantele minime fata de vecinii dumneavoastra...inaltimea maxima a constuctieie si toate retstrictiile aferente terenului pe care il detineti in functie de Planul Urbanistic General al localitatii dumneavoastra si Codului Civil (costurile pentru un certificat sunt minime ...).
O zi buna!
Răspuns la discuția Declaratii final de an
Multumesc
Buna ziua,,

Va rog sa ma ajutati cu o problema legata de actele necesare la sf de an. Anu trecut mi-am facut PFA in sistem real si as dori sa stiu ce trebuie sa depun acum la inceput de an si unde. NU am avut activitate aproape de loc am facturat de aproximativ 1000 de lei tot anul ( acesta fiind si venitul declarat). Dar nu stiu ce documente trebuie intocmite pe langa facturi si chitante si nici nu stiu unde sa le depun.

Va multumesc si va doresc o zi buna !
Buna ziua,

Am primit o notificare de la CASS Cluj si o decizie de impunere din oficiu privind restante la plata asigurarilor de sanatate in perioada 2006-2008 + penalizari. Suma se ridica la 2700 RON. Mentionez ca in acea periada am avut carte de munca dar si PFA cu aceeasi firma, insa din 2008 Oct am inchis PFA-ul. Ce ma sfatuiti? chiar trebuie sa platesc?
eu zic ca ati inteles gresit, atat in lege cat si in norme se spune ca e obligatoriu doar pt cei care realizeaza mai mult de 8800 pt restu este facultativ, atat ca o sa fie o problema pt cei care au pfa cu venit real ca nu pot in acest an sa demonstreze daca o sa depaseasca sau nu aceasta suma.
am rezolvat problema ...nu este obligatorie plata asigurarii sociale doar penttru cei care depasesc cei 8800, pentru cei care nu depasesc aceasta suma este facultativa asigurarea sociala, intradevar suma minima este de 222, dar nu sunt obligati.....eu am un PFA si venitul estimat este mai mic decat 8800 ...am fost la casa de pensii am depus o copie a deciziei de impozitare si o declaratie prin care spuneam ca nu o sa depasesc suma de 8800 si astfel mi-a fost suspendata asigurarea sociala incepand cu data de 01.01.2011.

Sper ca am fost de ajutor , o zi buna
si eu zic acelasi lucru , daca ai peste minim esti obligat sa platesti daca nu ...
in art.19 se specifica asta cand zice ca daca nu te incadrezi poti sa renunti la asigurare
buna ziua,

se pare ca nu stie nimeni raspunsul la aceste intrebari ...am sunat la casa de pensii si nici ei nu prea m-au ajutat .... n

o zi buna!
buna ziua, am citit toate aceste postari si totusi nu m-am putut lamuri asupra unui lucru : am PFA cu venit real, dar venitul declarat este de 1000lei , nu reusesc sa inteleg daca sunt sau nu obligat sa contribui la pensii venitul fiind mult sub cele 4salarii minime ,

Va multumesc.