avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate mirelapaius

Activitate mirelapaius

societatea cumpara o masina de la o persoana fizica din UE pe baza unui contract, cum se inregistreaza masina pe firma si unde se declara in D300 si/sau D390?
Atunci cum poate sa-mi ceara un avocat sa pun cererea de inscriere la masa credala cu timbru judiciar care este in functie de venitul meu actual. Timbru parca este 150 dar daca venitul este sub 800 atunci se plateste la jumatate
Va rog sa ma lamuriti daca atunci cand se trimite scrisoare catre tribunal pentru a fi inscrisa la masa credala pentru a-mi recupera salariile restante trebuie si timbru judiciar

Va multumesc
Am aflat numarul dosarului si am putut sa-l vad pe internet, in el nu figureaza si angajatii ca si creditori. Am inteles ca trebuie sa fac o adresa la tribunal si sa specific ca vreau si eu sa ma inscriu la masa credala cu suma datorata. O sa fac si asta dar intrebare: oare nu ar fi mai bina sa-i dau in judecata? As recupera banii mai repede sau tot asa?
Va multumesc pentru promptitudine, dar eu sunt inginer si nu prea cunosc termenii: de unde stiu daca este numit administrator sau lichidator, de unde stiu daca societatea a declarat sumele datorate cu titlu de salarii si daca le-a declarat nu mai trebuie facuta cerea asta. Imi cer scuze dar nu m-am mai lovit de astfel de probleme.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am lucrat pana in luna august 2009 si nu am primit salariile incepand cu luna februarie 2009. Din august am iesit in somaj si din luna octombrie sau noiembrie am aflat ca firma a intrat in insolventa. Cum pot sa-mi recuperez salariile?

Va multumesc!