avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae242

Activitate nicolae242

Buna seara,
am si eu urmatoarea problema.:am un proces pe rol pentru o uzucapiune, procesul a fost suspendat acum un an si mi s-a cerut sa aduc un act pentru a-l debloca.Nu am reusit sa fac rost de acel act pentru ca mai imi trebuie o parte la el pe care o voi avea cam in trei saptamani(actul principal deabia am reusit sa il scot din arhive).
Acum cateva zile am primit o citatie de la tribunal pentru luna septembrie pentru discutarea perimarii cauzei. Eu o sa am actele in 3 saptamani care au fost cerute cand s-a suspendat procesul, nu pot sa le depun la tribunal si sa cer deblocarea procesului? Daca nu , la termenul dat pentru discutarea perimarii cauzei nu pot sa aduc actele cerute si sa cer deblocarea procesului? Daca ma cheama pentru discutarea perimarii cauzei nu ma cheama sa imi spuna ca trebuie sa aduc actele sau procesul se poate inchide , sau ma cheama sa imi spuna direct ca procesul se inchide? Ce se poate face in cazul meu, dupa cele expuse? Va multumesc frumos anticipat pentru raspunsuri. stima.
Discuție donatie?
buna ziua,
am si eu urmatoarea intrebare:matusa mea vrea sa imi lase mie garsoniera ei iar eu in schimb trebuie sa ma ocop de toate actele(financiar, ca la notar vine ea), succesiune, cadastru ,intabulare, apoi actul de donatie(la acest act m-am gandit eu ). pot face la notar un precontract de donatie inainte sa bag bani in succesiune si toate celelalte acte si eventual "sa raman cu buza umflata", in care sa scrie clar ca se obliga sa imi doneze cand toate actele vor fi gata iar eu voi suporta toate cheltuielile? daca nu se poate ca nu este succesiunea facuta un precontract de donare a drepturilor succesorale? eu nu vreu decat sa nu ii fac toate actele si pe urma sa ma trezesc ca se 'SUCESTE" si raman cu banii dati.astept orice sugestii din partea dumneavoastra si va multumesc frumos anticipat. stima.
imobilul nu are cadastru, deci il voi face. dar ca sa nu se razgandeasca dupa ce ii fac succesiunea se poate face la notar un fel de antecontract de donatie in care sa se angajeze ca imi doneaza atunci cand actele sunt gata?multumesc
buna ziua,
matusa mea urmeaza sa faca succesiunea dupa unchiul meu.ea este singura persoana care va mosteni tot.doreste sa imi lase mie casa si sa o mai ajut, sa ii pun usa noua la intrare, sa pun parchet, faianta etc, adica sa ii renovez casa, iar toate cheltuielile inclusis cele cu succesiunea sa le suport eu, dar cat traieste ea sa fie stapana.a spus ceva de testament dar eu stiu ca daca vrea se poate razgandi la un moment dat si modifica testamentul, iar eu raman cu ce am ajutato pierdut, nu?eu m-am gandit la act de donatie in care sa scrie alb pe negru clauze clare, adica sa ii platesc intretinerea cat o sa traiasca, iar ea sa fie stapana cat traieste dar sa nu poata strica actul.se poate?actul de donatie se poate modifica odata ce a fost facut?daca dupa ce ii platesc succesiunea nu mai vrea sa faca nici un act?ce ma sfatuiti sa fac ca sa fie bine si pentru mine dar si pentru matusa?imi cer scuze daca am scris prea mult si multumesc anticipat pentru raspunsuri. stima.
Buna seara,
Am si eu urmatoarea intrebare , eu sunt pensionat pe caz de boala pina in 2013 gr 2, daca sotia naste , dupa ce se termina pensionarea pot intra in concediu de ingrijire copil , sau ce variante as avea (sotia vrea sa continue munca). Multumesc anticipat pentru raspunsuri. stima.
buna ziua,
am nevoie de o declaratie notariala din partea fratelui ca este de acord ca mama sa instaleze gaze la imobilul unde locuim(mama si fratele sunt copropietari).am fost la mai multi notari si au spus ca este o declaratie tip, dar ei nu o au, si mi-au spus sa intru pe net sa o caut acolo.am intrat dar nu am reusit sa o gasesc nici pana acum, asa ca imi permit sa apelez la dumneavoastra.deci daca puteti sa imi dati o adresa ceva unde o pot gasi sau altceva(eventual o adresa de notar unde se poate face aceasta declaratie), v-as ramane indatorat.daca postez intr0o categorie gresita imi cer scuze. multumesc mult anticipat.
Buna ziua,
am si eu urmatoarea intrebare:eu sunt pensionat pe caz de boala cu grad accentuat(in actul de la comisie scrie fara nici o munca).
Pot face un curs de calificare ca maseur (fara sa muncesc, doar sa ma calific pentru viitor, tinand cont ca am doar 38 de ani sper ca voi putea munci din nou ) atestat de ministerul educatiei si ministerul muncii, fara sa incalc decizia medicului care m-a pensionat si sa fiu sanctionat ? sau acea decizie de pensionare nu imi da dreptul nici la cursuri de calificare?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
buna seara,
am si eu urmatoare situatie:in urma decesului tatalui se face succesiunea;un mostenitor renunta la mostenire cu articolul 700 cod civil, ramanand mama si un alt mostenitor;notarul incheie actul de mostenire cu alte date decat cele scrise in actul de proprietate(adica trece mai multe camere decat sunt in cel de proprietate);actul de mostenire este valabil asa cu mai multe camere?sau devine nul?multumesc.
Răspuns la discuția act sub semnatura privata
am cumparat de la fratele meu o cota din mostenirea de pe urma tatalui.mostenirea consta in teren si imobil.el s-a trecut in circa financiara cu actul de mostenitor.
buna seara,
am si eu urmatoarea intrebare:am incheiat un act de vanzare cumparare sub semnatura privata.m-am dus la circa financiara sa ma treaca acolo si a spus ca legea fiscala nu imi da dreptul sa ma trec acolo;este adevarat?daca da, daca se poate care anume lege( numarul , din ce an).multumesc anticipat pentru raspunsuri.