Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept la calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept la calificare

Buna ziua,
am si eu urmatoarea intrebare:eu sunt pensionat pe caz de boala cu grad accentuat(in actul de la comisie scrie fara nici o munca).
Pot face un curs de calificare ca maseur (fara sa muncesc, doar sa ma calific pentru viitor, tinand cont ca am doar 38 de ani sper ca voi putea munci din nou ) atestat de ministerul educatiei si ministerul muncii, fara sa incalc decizia medicului care m-a pensionat si sa fiu sanctionat ? sau acea decizie de pensionare nu imi da dreptul nici la cursuri de calificare?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
~ Conținut șters la cerere ~