avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate maria2010

Activitate maria2010

daca in cazul unui contract de leasing financiar valoarea reziduala nu a fost inclusa in valoarea bunului achizitionat ce inregistrare contabila trebuie facuta cand se face factura finala pentru transferul dreptului de proprietate si cum se amortizeaza aceasta valoare reziduala in cazul in care durata de amortizare a fost egala cu perioada leasingului si daca tva-ul aferent valorii reziduale (autoturism) este deductibil (contractul a fost incheiat in decembrie 2007)
Buna ziua, un asociat unic poate fi angajat cu CIM in functia de administrator la societatea la care este asociat unic?
Ce studii sunt necesare pentru ocuparea functiei de administrator?
Răspuns la discuția constituire rezerve legale
da dar avand in vedere ca anul 2010 este tratat dpdv fiscal ca doi ani fiscali diferiti, este corect sa consider profitul brut al intregului an 2010?
Buna ziua, in decembrie 2010 am avut o majorare de capital social. Pot sa constitui in anul 2010 rezerva legala in limita a 5% din profitul brut (ce profit iau in considerare cel din trimestrul 4 sau cel din tot anul 2010)?
buna ziua, care este formula si baza de calcul a concediului de odihna in cazul in care salariatii realizeaza si ore suplimentare cu 75%si cu 100% , si ore de noapte, au si spor de vechime ca procent la salariul de incadrare
Discuție expertiza
in cazul unei expertize privind drepturile salariale aferente unei perioade precedente ce cote de contributii(cas,cass, somaj, impozit) se folosesc in vederea actualizarii sumelor(se folosesc contributiile din momentul respectiv sau cele existente in prezent?) si cum se procedeaza in cazul tichetelor de masa neacordate in trecut in conditiile in care la momentul respectiv nu se retinea impozit ? va multumesc
Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca este obligatoriedeclararea ca punct de lucru a spatiului utilizat ca spatiu de depozitare intr-un imobil situat chiar langa sediul social al firmei in conditiile in care spatiul respectiv este utilizat numai pentru depozitare de materiale de constructii si daca pot deconta pe firma cheltuielile efectuate pentru amenajarea respectivului spatiu in conditiile in care exista un contract de comodat intre posesprul spatiului si societatea respectiva.
Discuție D390
Buna ziua, daca am avut o achizittie intracomunitatra iar in momentul intocmirii D390 am observat va partenerul extern nu are un cod valid de tva, cum procedez la intocmirea D390? Va multumesc
Daca in perioada de suspendare se reziliaza un contract de leasing financiar pe motivul neplatii leasingului iar societatea de leasing preia bunul, cand se opereaza in contabilitate iesirea mijlocului fix, in momentul predarii sau in momentul iesirii din suspendare ?
Răspuns la discuția amortizare
si diferenta de 1/2 din rata cum o inregistrati?