avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare

Buna ziua, in cazul unui leasing operational pe o perioada de 5 ani al carui obiect este un mijloc fix cu o durata de functionare de 10 ani, cum se va inregistra amortizarea in urmatorii 5 ani daca intraga valoare a mijlocului fix a fost inclusa in ratele lunare(practic a fost amortizat in cei 5 ani aferenti perioadei de leasing operational)
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 18:09, 8 Mai 2010
logic, amortizarea lunara ar trebui sa fie 1/2..din rata, ..eu as inregistra asa..nu cred ca la un eventual control mi s-ar aduce acuze ca am prins pe cheltuieli mai putin decat rata...
si diferenta de 1/2 din rata cum o inregistrati?
amortizarei lunara pe cei 5 ani ramasi neamortizati

6811=2813

atentie! daca initial ati inregistrat amortizarea =valoarea din facturile primite,corectia se face pe cont 117
Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2010
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Atentie ! Nu faceti confuzie intre leasingul operational si cel financiar.
Leasigul operational este tratat la fel ca un contract de inchiriere. Utilizatorul plateste o chirie lunara, nu calculeaza amortizare.
Amortizarea apare in contabilitatea proprietarului(societatea de leasing).

Operatiuni in contabilitatea utilizatorului

Primirea bunului de la locator
Debit 8036 (valoarea totala a ratelor de leasing)
Lunar:
Obligatia de plata privind ratele de leasing operational
%=401
612
4426
Extrabilantier se diminueaza val. datoriei
Credit 8036
Achitarea datoriei
401=5121

La sfarsitul contractului daca se doreste, se transfera dreptul de proprietate
%=404
2133
4426

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare masina luata in leasing cactusul cactusul Ce inregistrari contabile sa fac pentru o masina care se returneaza societatii de leasing in conditiile in care in balanta nu apare contul 167? Contabila de ... (vezi toată discuția)
Leasing operational ioanaep ioanaep Buna ziua, In cazul in care s-a cumparat o masina prin leasing operational care este valoarea care se va amortiza in contabilitatea cumparatorului? In ... (vezi toată discuția)
Masina in leasing predata mea culpa mea culpa buna seara,o societate cu probleme,ca si altele,a fost nevoita sa inapoieze masina luata in leasing.Mentionez ca lunar inregistram factura de leasing ... (vezi toată discuția)