Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare

Buna ziua, in cazul unui leasing operational pe o perioada de 5 ani al carui obiect este un mijloc fix cu o durata de functionare de 10 ani, cum se va inregistra amortizarea in urmatorii 5 ani daca intraga valoare a mijlocului fix a fost inclusa in ratele lunare(practic a fost amortizat in cei 5 ani aferenti perioadei de leasing operational)
logic, amortizarea lunara ar trebui sa fie 1/2..din rata, ..eu as inregistra asa..nu cred ca la un eventual control mi s-ar aduce acuze ca am prins pe cheltuieli mai putin decat rata...
si diferenta de 1/2 din rata cum o inregistrati?
amortizarei lunara pe cei 5 ani ramasi neamortizati

6811=2813

atentie! daca initial ati inregistrat amortizarea =valoarea din facturile primite,corectia se face pe cont 117
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Atentie ! Nu faceti confuzie intre leasingul operational si cel financiar.
Leasigul operational este tratat la fel ca un contract de inchiriere. Utilizatorul plateste o chirie lunara, nu calculeaza amortizare.
Amortizarea apare in contabilitatea proprietarului(societatea de leasing).

Operatiuni in contabilitatea utilizatorului

Primirea bunului de la locator
Debit 8036 (valoarea totala a ratelor de leasing)
Lunar:
Obligatia de plata privind ratele de leasing operational
%=401
Extrabilantier se diminueaza val. datoriei
Credit 8036
Achitarea datoriei
401=5121

La sfarsitul contractului daca se doreste, se transfera dreptul de proprietate
%=404