avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate masterguni

Activitate masterguni

Răspuns la discuția abuz de incredere?
deocamdata nu a fost citat sau ia fost adus la cunostinta ca ar fi cercetat penal pt condcere fara permis. poate a fost doar o cacealma ca a facut plaangere la politie pt ca din cate stiu eu nu ai voie sa dai masina la cineva fara permis o sa revin cu mai multe detali daca o sa stiu. va multumesc
buna , problema mea este urmatoarea : vitorului meu cumnat i-a fost data o masina mica de catre o persoana , el nu poseda permis de onducere si persoana in cauza stia lucrul acesta, el fiind mai prostovan a reusit sa derapeze si sa produca pagube de 1700 de euro la masina . problma se pune astfel :persoana respectiva a venit la el sa ii dea bani pentru reparatie nedorind sa faca reparatia pe casco masini ,el nu a platit bani care ia cerut si persoana respectiva a facut plangere la politie spunand ca ea stiia ca are permis de conducere . ce se poate intampla in cel mai rau caz? va multumesc frumos
buna ziua . Problema mea sta in felul urmator in 2007 am avut un accident de circulatie in urma carea am fost cercetat pentru vatamare corporala din culpa. in anul 2009 in luna decembrie s-a dat prima sentinta la judecatoria arad fiind condamnat la 2 ani cu suspendare si interzicerea unor dreptu art 64 lit a,b . partea vatamata a facut recurs in urma recursului la tribunal am mai primit de plata suma de 3000 de euro daune materiale catre victima , victima a facut in continuare recur iar in iunie 2010 la curtea de apel Timisoara a primit marirea daunelor materiale de la 5000 de euro la 10000 iar plus cei 3000 pe care trebuie sa ii dau eu. dupa ce am primit acest rezultat m-am dus la politia rutiera arad sa vad ce se intampla cu permisul meu de conducere mentionand ca nu am primit si lit c la art 64 care interzice exercitarea meseriei pe care o aveam in momentul savarsiri infractiuni. la pol rutiera mi s-a spus urmatoarele: conf art 114 lit a cod rutier mi se anuleaza permisul.ok eu am citit in lege ca la un an de la ramanerea definitiva a sentintei ma pot prezenta la examen pt obtinerea unui nou permis. cand am vrut sa imi bag dosaru pentru examinare mi s-a spus ca trebuie sa treaca un an de la ultima sentinta pronuntata in dosar. am incercat sa le explic ca a tecut un an de la sentinta din dec 2009 in urma careia am fost condamnat acea sentinta ramanand definitiva in ceea ce primveste latura penala deoarece eu nu am facut recurs. intrebarea mea ar fi as avea vreo sansa in instanta sa cer sa mi se dea voie sa dau examenul inainte de data ultimei sentinte?
Răspuns la discuția Copie sentinta definitiva
in data de 3/6/2010 da dat de catre curtea de apel timis sentinta definitiva , defapt o completare la cele 2 sentinte date respectiv de judecatoria arad si tribunalul arad. deci imi vine sentinta acasa sau nu .
Răspuns la discuția Copie sentinta definitiva
pai sentinta definitiva data de curtea de apel timisoara a fost in 3/6 2010 joi o sa fie o luna de cand s-a dat . deci o sa imi trimita prin posta sentinta definitiva ? o va trimite judecatoria arad?
intrebarea mea este urmatoarea pt ca vad ca nu am fost inteles.
am fost inplicat intr-un proces la judecatorie s-a dat o sentinta s-a facut apel si- sa mai completat de catre tribunal sa facut recurs si curtea de apel a mai modificat sentinta in 3/6/1010. intrebarea mea este cum pot sa am si eu o copie a sentintei definitive in care sa fie tot ce sa dat . mi se trimite acasa ma duc la judecatoria arad unde sa dat prima sentinta? va multumesc
Răspuns la discuția sentinta definitiva
adica nu o sa mi se trimita sentinta acasa? in care sa fie comasate toate 3 sentintele ?
buna intrebarea mea este urmatoarea : daca in data de 3/6/1010 am primit o sentinta definitiva la curtea de apel timis in cat timp imi ajunge sentinta sau cate zile dureaza pana se trimite
Discuție daune materiale
buna intrebarea mea este urmatoarea in urma unei sentinte am primit de plata 3000 de euro daune materiale victimei . in cat timp trebuie sa ii platesc, care sunt modalitatile de plata , ce se intampla daca nu platesc ,pot plati in rate ?
va multumesc
Răspuns la discuția accident de circulatie
În temeiul art. 38515 pct. 1 lit. b C.pr.pen. respinge recursul declarat de partea responsabil civilmente SC xSRL Pecica şi asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti împotriva deciziei penale nr. 58/A/16.02.2010 pronunţată de Tribunalul Arad. În temeiul art. 38515 pct. 2 lit. d C.pr.pen. admite recursul declarat de partea vătămată xîmpotriva aceleiaşi decizii penale şi rejudecând: Casează decizia penală recurată şi sentinţa penală nr. 2277 din 9.12.2009 pronunţată de Judecătoria Arad şi rejudecând: Majorează de la 5.000 Euro la 10.000 Euro daunele morale acordate părţii civile x, sumă la care urmează a fi obligat inculpatul în solidar cu partea responsabil civilmente SC x SRL Pecica şi alături de asigurătorul SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA Bucureşti. Menţine în rest dispoziţiile hotărârii atacate. În temeiul art. 192 al. 2 C.pr.pen. obligă partea responsabil civilmente şi asigurătorul la plata sumei de 100 lei cheltuieli judiciare către stat în recurs, iar în temeiul art. 192 al. 3 C.pr.pen. celelalte cheltuieli judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă.