avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan30ro

Activitate bogdan30ro

In cazul in care am castigat concursul pentru functia de director financiar-contabil in cadrul unui spital , postul anterior si anume consilier 1A in cadrul primariei (personal contractual) se suspenda pe perioada in care activez ca director financiar -contabil(contract de administrare pe 3 ani). multumesc
Vreau sa stiu daca cuantumul normei de hrana s-a redus conform legii 118/2010.
In lege la art 2. lit. d se specifica, citez : " cuantumul compensatiei banesti, respectiv al alocatiei valorice pentru drepturile de hrana si, respectiv, valoarea financiara a normelor de echipare, precum si valoarea financiara a drepturilor de echipament;"
Multumesc
Răspuns la discuția Referat sanctiune disciplinara
Multumesc, Eduard. Codul munci il am si eu. In codul muncii nu scrie nimic despre cine face referatul de sanctionare. Pe mine asta ma intereseaza.Multumesc
Răspuns la discuția Referat sanctiune disciplinara
Sincer, am un sef care nu are curajul sa-si asume responsabilitatea si incearca prin aceste tertipuri sa scoata"carbuni incinsi din soba cu mana altuia". Mi se pare normal ca, el fiind persoana jignita sa intocmeasca si referatul de sanctionare chiar daca semneaza si decizia.Ce probleme pot avea daca semnez acest referat? In cazul in care se face o comisie de cercetare disciplinara voi fi pus intr-o situatie jenanta, la modul sa dau detalii despre o situatie la care eu nu am fost prezent.Puteti sa-mi dati un cadrul legal unde se specifica ceva despre cine intocmeste referatele de sanctionare.Multumesc mult.
Va rog, ajutati-ma cu un sfat. Am un sef care a fost jignit de un salariat. Seful a venit la mine si mi-a zis ca, pentru al sanctiona, trebuie sa-i fac un referat de sanctionare.Nu inteleg de ce trebuie sa fac eu acest referat, mai ales ca nu am fost de fata cand s-a intamplat evenimentul. Pe de alta parte, daca referatul de sanctionare este initiat de sef, tot el semneaza pe decizia de sanctionare???? E o dilema si va rog sa ma scoateti din ea . Multumesc
Am urmatoarea speta. Am inregistrat la OSIM cuvantul sa zicem "marcamea" acum 2 zile. Dorind sa imi fac si un site pe internet am constatat ca domeniu marcamea.ro era deja inregistrat cu mult timp in urma(pe respectivul domeniu functioneaza un site destul de accesat in Romania) . Intrebarea care se impune este urmatoarea: Am vreo sansa sa recuperez domeniul marcamea. ro in instanta daca nu ajung la o intelegere amiabila cu proprietarul domeniului. Va multumesc.
Am urmatoarea speta. Am inregistrat la OSIM cuvantul sa zicem "marcamea" acum 2 zile. Dorind sa imi fac si un site pe internet am constatat ca domeniu marcamea.ro era deja inregistrat cu mult timp in urma(pe respectivul domeniu functioneaza un site destul de accesat in Romania) . Intrebarea care se impune este urmatoarea: Am vreo sansa sa recuperez domeniul marcamea. ro in instanta daca nu ajung la o intelegere amiabila cu proprietarul domeniului. Va multumesc.
Am urmatoarea speta. Am inregistrat la OSIM cuvantul sa zicem "marcamea" acum 2 zile. Dorind sa imi fac si un site pe internet am constatat ca domeniu marcamea.ro era deja inregistrat cu mult timp in urma(pe respectivul domeniu functioneaza un site destul de accesat in Romania) . Intrebarea care se impune este urmatoarea: Am vreo sansa sa recuperez domeniul marcamea. ro in instanta daca nu ajung la o intelegere amiabila cu proprietarul domeniului. Va multumesc.
Poate o ruda de gradul 1 a unui functionar public sa efectueze o lucrare de constructii in cadrul administratiei publice locale?
Buna ziua. As dori un raspuns la urmatoarele intrebari:
1. poate un consilier local sa efectueze lucrari la o scoala din localitate, avand in vedere ca el este asociat in firma care a castigat licitatia?
2. dar un functionar public aflat in aceeasi situatie?
3. fiul unui functionar public care lucreaza in primaria localitatii este actionar la o firma care a castigat prin incredintare directa numeroase lucrari la scolile din localitate. Exista o incompatibilitate in aceasta situatie? Multumesc pt raspunsuri.