avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate popacatalin68

Activitate popacatalin68

Modul de completare a declaratiei 100, format PDF si pe CD, pentru asociatiile de proprietari cu angajati pensionari. De ce cand am impozit de plata 103 lei, jos, imi apare ca total de plata 206 (adica dublu) ?
Doamna scrichy, de ce nu puteti pune raspunsul de la ANAF pe forum ? E vreun secret in ce categorie se incadreaza adm. si femeia de servici ??????
Deci, pana la urma, nimeni nu stie nimic concret ! Bravo ! E finala, fratilor ! Suntem in ceata complet !
Vad ca va pricepeti ! Daca sunt administrator de imobil, sunt angajat in alta parte unde platesc toate darile catre stat, de ce mai trebui sa mai platesc inca o data la asociatia unde sunt administrator ?
Pai eu inseamna ca platesc sanatate de 2 ori, si celelalte la fel. Nu ajunge ca plateam 16% impozit ?!
Domnilor, doamnelor, chiar nu stie nimeni sa dea un raspuns clar la aceste intrebari, chiar nu stie nimeni sa interpreteze legea ?! Cine stie, sa spuna clar ce trebuie sa plateasca administratorul, salariat sau nu in alta parte, presedintele, pensionar sau nu, femeie de serviciu fara alt venit sau cu, s.a.m.d. Vad ca pe acest forum cei care cunosc legea vor sa ne afunde mai mult nu sa ajute. Trebuie sa spuna oamenilor cum sa completeze acest formular ca sa iesi cat mai bine cu banii tai, nu cu cei ai statului. Eu, ca nestiutor al contabilitatii, si ca unul care ii vine greu sa se descurce cu atatea formulare, impozite, acte contabile, asta as dori de la dvs.- un raspuns clar, pe intelesul tuturor celor ca mine. Multumesc !
Dar puteti sa-mi faceti trimitere la articolul din lege care spune asta ?
La o asociatie de bloc se pot elibera numai chitante printate din soft pe calculator sau este nevoie si de complectarea tipizatelor ?
Sunt administrator de bloc si as dori sa stiu cum este legal - stampila sau nu pe chitantele eliberate ?! In Codul Fiscal scrie ca nu mai este obligatorie stampila pe facturi, nu se refera explicit ptr. chitante.
Răspuns la discuția 2% la Asociatiile de Proprietari
Inteleg ca strict in interesul asociatiei, dar nu se tine cont de cuantumul sumei cu care fiecare din cei care au completat formularul 230 au "contribuit" ???
Răspuns la discuția 2% la Asociatiile de Proprietari
Exact. Si in ce masura ii pot folosi la bloc ? Adica cam ce fel de cheltuieli se pot face ? Inteleg ca acesti bani vor merge tot la cei care au completat formularul 230, nu ?