Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chitante tiparite ??
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chitante tiparite ??

La o asociatie de bloc se pot elibera numai chitante printate din soft pe calculator sau este nevoie si de complectarea tipizatelor ?
chitantele se pot emite in ambele modalitati. nu este obligatorie utilizarea soft-ului...
E permisa eliberarea chitantelor in ambele moduri, conditia fiind existenta antetului asociatiei (tiparit sau stampilat), numarul unic de ordine al chitantei si semnatura casierului (administratrului) pentru incasarea banilor.
Daca formularul contine elementele de identificare ale persoanei juridice ,nu este obligatorie o singura forma de prezentare a chitantei
As mai veni cu o completare, ca tot s-a mai facut vorbire de chitante personalizate: daca aveti aplicatia ON LINE, ar fi pacat sa nu completati sumele tot din soft. Sunt convins ca soft-ul stie sa faca chitante ca lumea, insa este necesar ca la nivelul com. executiv sa se emita o Decizie cu privire la seria si nr. chitantei/facturilor de la care porniti.
Am observat ca furnizorii nostri de servicii si utilitati folosesc chitante soft, dar casierul aplica o mica stampiluta dreptunghiulara cu numele si CNP-ul sau.
Cred ca la as. prop. nu aveti mai multi casieri, asa ca aceasta masura nu cred ca ar fi necesara...
Dupa efectuarea platii, casierul (administratorul) aplica pe document stampila cu textul "ACHITAT", in cazul in care formularul nu are aceasta mentiune.