avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate LianaPin

Activitate LianaPin

Buna ziua,

Daca poate cineva sa ma lamureasca sub ce cod CAEN se poate face comercializarea citioarele biometrice de amprenta si daca mai e nevoie si de ceva autorizari.
In plus as vrea sa stiu daca trebuie sa-mi iau cod CAEN pentru instalatii de supraveghere cu camere video pentru companii private, ce le folosesc nu in scop antiefractie si in scopul activitatii angajatilor.
Sub ce lege intra instalarea sistemelor de supravegere video si vanzarea sistemelor de acces in cladiri/vile/sedii etc. pe baza cititoarelor biometrice de amprenta.
Multumesc anticipat.
Discuție Legislatie ITM
Buna ziua,

Sunt asociat intr-o firma. Doresc sa angajez pe celalalt asociat al firmei. Eu am un curs de Inspector de personal efectuat in 1999 si la care am un atestat eliberat de MMPS si DGMPS. Nu am practicat nicioada, dar era mentionat in cartea de munca.
Am 2 chestiuni de ridicat:
1. Daca acesta era mentionat in cartea de munca cu noua legislatie a muncii, adica acest REVISAL mai este evidentiat ca am acest curs efectuat? De ce va intreb, din nefericire nu-mi gasesc atestatul si vreau sa stiu daca-l pot folosi.
2. Ca si asociat al firmei pot avand acest curs de Inspecto de Personal efectuat sa pot tine REVISALUL in cadrul firmei, ca sa nu mai angajez personala specializat pe Resurse Umane si sa nu inchei nici contract de prestari servicii cu firma specializata?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cu stima,
Multumesc pentru raspunsuri.

O zi minunata!
Ultima parte se referea pana la data inceperii la angajator.
Nu este vorba de razgandit ca o toana. Ci doar ca odata angajatorul la interviu a declarat ceva iar pe CIM a pus altceva si m-am lasat pacalit. Ca urmare doresc sa-mi cunosc drepturile nimic mai mult. Ma voi duce sa vad cat de seriosi sunt si daca merita si semnalele sunt pozitive ca nu este o practica ceea ce mi s-a intamplat mergem mai departe. Plus ca in anumeite momente mi-a lasat impresia ca de fapt nici nu doreste sa ma angajeze pe nedeterminat ci au nevoie de mine pentru o durata scurta pentru un proiect, ceea ce iarasi inceamna pacaleala.
Buna ziua,

In cadrul unui contract de munca pe perioada determinata de 3 luni, pe care angajatorul il considera ca pe o perioada de proba, se poate renunta in timpul contractului la acesta. Din ce am citit eu prin codul muncii, la un contract pe perioada determinata perioada de proba este 5 zile, odata, si ma intreb dupa aceste 5 zile pot sa zic daca nu mi se pare ca mi se potriveste?
Si a doua intrebare pot sa-mi dau demisia in perioada aceasta daca trec de perioada de proba de 5 zile daca tot mi se pare ca nu mi se potriveste?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Si o curiozitate: Daca am incheiat un CIM inainte de incepera lucrului dar intre timp ma razdandesc pana la data inceperii se mai poate face ceva?

O zi frumoasa!
Multumesc la toata lumea pentru raspunsuri.
L-am abordat pe vecin, am primit aprobarea de la administratie.
Vecinul cu legea in mana (fost politits am inteles, actualmente pensionar) ne-a solicitat sa intrunim adunarea generala ca sa ne dea acordul. Am solicitat la administratie sa faca asta, daca in asta se opreste respectivul. D-na administrator spune ca nu ar fi cazul dat fiin ca eu as fi cel de-al 6-lea apartament in bloc care se deconecteaza. Acum studiez legea sa vad daca are dreptate d-na administrator, sa mai fac o incercare. Stiu ca de la dl politist este doar o intarziere care o doreste el dat fiind ca nu e de acord oricum. Dar sper sa-l conving cu legea in brate, pentru ca nu are de ce sa se opuna. Dar intai sa epuizam caile legale. Ca mi se pare un abuz nejustificat din partea lui. Eu am demarat toate actiunile pentru a-mi pune centrala termica de apartament si el se opune degeaba.
In orice caz apreciez toate opiniile, ca toata lumea, isi da cu parerea pe baza experientei si cunostiintelor proprii.
Multumesc.
Buna ziua,

M-am decis sa schimb sistemul de incalzire de la cel centralizat Radet la sistem cu centrala termica de apartamente pe gaze.
Pentru debransare mi se solicita acordul vecinilor. Am un vecin cu care am avut niste discutii cand i-am spus despre centrala termica, si am un perete vecin cu el, s-ar putea sa nu-mi dea acordul lui pentru debransare, si spun asta pentru ca a amenintat asociatia ca o da in judecata daca imi da acordul.
Ati intalnit situatii asemnatoare? Cum ati procedat pentru a obtine acordul?
Exista vreo reglementare/lege ce ma poate ajuta sa-l conving amiabil.
Nici macar nu am tevi comune cu el, e doar un perete cu el comun.
E vecin de palier.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

V-as ruga sa-mi spuneti si mie daca orice angajator are obligatia de a implementa un contract colectiv de munca? Daca da trebuie inregistrat la Camera de munca?
Daca nu se face unul personalizat pe ramura si companie trebuie inregistrat cel national?
Multumesc anticipat.

Buna ziua,


Am fost concediata de la o firma. As dorii sa stiu daca am dreptul la salarii compensatorii. Nu este vorba de concediere colectiva.

Va multuemsc anticipat.