avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate coraliana

Activitate coraliana

Răspuns la discuția CALCUL PENSIE -punctaj lunar
Va multumesc, dl. Carp, pt raspunsul mai exact, dar in carnetul de munca pt perioada 1977-1991 sunt trecute salariile brute. Trebuie sa le calculez ca si nete(adica sa scad retinerile ce Cas, Sanatate, etc) si sa le raportez tot la salariu brut pe tara????Nu mi se pare deloc corect sa raportez un salariu net la un salariu mediu brut!!! sau gresesc eu undeva!
Răspuns la discuția CALCUL PENSIE -punctaj lunar
Va multumesc, dar revin cu intrebarea,mai detaliata:In datele I.N.S. Bucuresti nu exista date privind salariile brute lunare, decat dupa anul 1991. Pina in 1991, sunt salarii medii anuale.
Salariile brute obtinute de salariat se aduna se face media aritmetica, si apoi se raporteaza la salariul mediu brut anual raportat de INS bUCURESTi?Va multumesc!
X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza?
De ex a obtinut intr-o luna in 1975 un salariu brut de 1700 lei .Acesta se raporteaza la sal mediu brut pe tara, care este de 1813??
Dar pt veniturile obtinute pina in 2000? Modul de calcul este aceleasi???
Răspuns la discuția Diurna in cazul PFA
Deci, avand in vedere ca pe PFA nu te poti angaja , nu este deductibila. Eu asa vad...Dv?
Un PFA are contract cu un SRL din Romania, pe baza caruia , PFA lucreaza in strainatate.
Cheltuiala cu diurna externa este deductibila pt PFA?
Buna ziua,
Cum pot actualiza va rog o suma de bani platita in anul 1948.
Pe site-ul statisticii se actualizeza doar din anul 1990 cu rata inflatiei(respectiv indicele preturilor de consum.
Astept raspuns urgent, si va multumesc!
Discuție Ajutor somaj
Un fost salariat MAI a beneficiat de ajutor de somaj in 1991-1992. Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare la pensie? contribuie de asemenea la stabilirea cuantumului pensiei, sau doar la vechime ca si stagiu? Va multumesc!
Am de actualizat o creanta veche platita in 1991 , actualizare prin metoda dobanzii compuse Pentru a aplica aceasta metoda imi treuie rata dobanzii din acea perioada. Pe site-ul BNR nu gasesc decat din 2002-la zi.
Cum pot rezolva, va rog!
Buna ziua,
Ma intereseaza va rog care era cursul de schimb al unui dolar american la data de 18.09.1991 si la data de 18.11.1992
Va multumesc!
Buna dimineata,

Am de recuperat sume in urma vanzarii de marfa de la o firma care am aflat ca a intrat in insolventa?
Ce trebuie sa fac pt recuperarea banilor? Cum se procedeaza cu inscrierea la masa credala? Va multumesc!