avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate cristina toader

Activitate cristina toader

Buna ziua!
Am o casa in orasul Voluntari in care nu locuieste nimeni.
Am racord doar la canalizare!
La put nu am hidrofor si nici pompa.
Canalizarea preia doar apele pluviale!
Cat ar trebui sa platesc lunar si conform carei legi?
Multumesc!
Din 2013 nu am mai platit impozitul pe suma din arenda, In 2012 am platit 163 lei. Daca impozitul ar fi aproximativ acelasi, cam la cat s-ar ridica acum suma de plata?
Va multumesc
Un teren de 7,5 ha are ca proprietari 3 persoane: eu in urma decesului mamei, un frate al mamei si o verisoara care inca nu a facut succesiunea in urma decesului tatalui ( titulari erau cei trei frati: mama mea si doi frati din care, doar unul mai traieste).
Pamantul nu este intabulat si in consecinta nu am platit impozitul. Eu vreu sa platesc impozitul pe partea mea.
Cum ies din indiviziune?
Cum fac intabularea?
Buna ziua!
Vreau sa fac un contract de inchiriere pe o casa batraneasca compus din 2 camere si antreu, in orasul Voluntari, unei familii care sa aiba grija de casa. I-am stabilit o chirie de 130 lei pe luna. Am inteles ca exista o chirie minima la care o sa platesc impozit. Cum sa procedez ca sa nu ies in paguba si, in caz ca nu mai pot platii chiria, sa-i pot evacua?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Fonduri europene nerambursabile
Domeniul care ma intereseaza este: Axa III Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor pentru sectoarele privat si public - Domeniul Major de interventie 1 Sustinerea utilizarii tehnologiei informatiei si comunicatiilor - Operatiunea 1 Sprijinirea accesului la Internet si la serviciile conexe. Modulele 331 si 311. Multumesc pentru raspuns.
Se mai acorda fonduri europene nerambursabile?
Răspuns la discuția Administrator bloc
Va multumesc pentru indicatia de a apela la primarie pentru o verificare!
A platit cam jumatate din valoarea prejudiciului ( la Radet) dar, trebuie sa ne asiguram ca este calculat bine si restul de paguba pe care trebuie sa-l acopere.
Promisiuni a facut!
Răspuns la discuția Administrator bloc
Administratorul a incasat banii. Fondul de rulment este blocat la datornici.
Avem facturi neachitate la Radet din febr. 2009 plus penalitati din 2008.
In decembrie a facut o reesalonare pe 2 ani, de care am aflat acum.
La Apanova suntem pe aceiasi facura cu alta scara (asociatia noastra este formata din 36 apartamente-o scara) care plateste prin Banca si nu vrea sa plateasca TVA si taxa de Municipalitate. Aici avem ~10.000 roni datorie.
Datoria totala (Rader+ Apanova) este de 40.000 roni.
Administratorul sta pe scara cu noi dar, casa nu este pe numele lui . Adresa sociala a firmei lui este la aceasta adresa.
S-a ajuns la aceasta situatie pentru ca nu a vrut sa prezinte niciodata "Dosarul de casa" iar noi ne-am lasat pacaliti de toate tertipurile pe care le-a folosit.
Motivul ca nu sunt bani: " L-au furat cei de la firma!"
Si-a luat ANGAJAMENTUL ca restituie banii pana in septembrie dar, noi nu mai avem incredere. Nu stim cum sa avem certitudinea!
Va multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor!
Răspuns la discuția Administrator bloc
Va multumesc pentru raspuns.
Utilitatile nu au fost oprite (caldura si apa).
Vrem sa recuperam bani!
CUM?
Administratorul blocului nu a achitat facturi din 2008.
Cum pot fi trasi la raspundere presedintele si cenzorul?