Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Iesirea din indiviziune

Un teren de 7,5 ha are ca proprietari 3 persoane: eu in urma decesului mamei, un frate al mamei si o verisoara care inca nu a facut succesiunea in urma decesului tatalui ( titulari erau cei trei frati: mama mea si doi frati din care, doar unul mai traieste).
Pamantul nu este intabulat si in consecinta nu am platit impozitul. Eu vreu sa platesc impozitul pe partea mea.
Cum ies din indiviziune?
Cum fac intabularea?
Trebuie dezbatute succesiunile , apoi iesit din indiviziune- partaj. O puteti face amiabil la notar, ori ajungeti in instanta daca nu va intelegeti.
Dvs mergeti la notar sa aveti certificatul de mostenitor si daca nu va intelegeti cu restul, ii chemati in judecata pe unchi si pe mostenitorii celuilalt unchi decedat pt iesire din indiviziune.