avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate marius_wiz

Activitate marius_wiz

Răspuns la discuția Permis auto expirat
buna ziua,

si chiar nu exista o posibilitate pentru a primi dovada ?
Răspuns la discuția Mostenire dupa verisor
Inteleg. Dar mama mea care e matusa verisorului inteleg ca e pe aceasi clasa ca mine dar e inlaturata de verisorii primari conform testului articolului mentionat ?
Răspuns la discuția Mostenire dupa verisor
Deci verii de grad 2 deloc ...
Buna ziua

Speta in cauza ar fi : am un verisor mult mai in varsta de gradul 2 care nu are copii, frati sau parinti din pacate. El mai are doi verisori de gradul 1 din partea tatalui, eu venind din partea mamei lui. Din pacate starea de sanatate a verisorului e precara. Legal cine mosteneste pe verisorul meu in cazul nefericit al mortii lui ? Mwntionez ca nu mai are alti verisori de grad 2.
buna seara


cine stabileste
ce fel de venit a fost :
venit din alte surse ,
sau
venit din activitate independenta

eu de fapt am semnat un contract de cesiune drepturi de autor si am realizat un singur proiecte de arhtectura baza de date, design si programare a unui site web. prin nu stiu ce ciudatenie firma cu care am facut contractul a facut la fisc o rectificativa cum ca era d fapt conventie civila ...

dar plata de sanatate extra ce se retine din salar nu e valabil numai dupa 1 ianuarie 2011 ? asa am citit pe avocatnet.ro intr-un articol ...

ondino a scris:

Daca modalitatea de impunere aleasa a fost venit din alte surse , persoana fizica care obtine aceste venituri din conventii civile si concomitent realizeaza venituri din salarii ,nu datoreaza contributia la asigurarile sociale de sanatate.

Daca a fost vorba despre ,atunci potrivit art. 257 alin. (3) din Lg95/2006, contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se calculeaza asupra tuturor veniturilor (salariu si venit din conventie)

Deci,din moment ce vi s-a spus ca aveti de platit si pt. conventia civila,inseamna ca vi s-a considerat ca venitul obtinut ,era venit dintr-o activitate independenta.


buna ziua

am avut o conventie civila din 2010 am incasat o singura plata in 2010 , iar in 2011 am depus declaratia la fisc, am platit impozitul de 16 %. acum am primit de la Sanatate instiintare ca am ceva de platiti. eu sunt angajat cu norma intreaga si am fost si in 2010. eu asa stiam cu nu trebuie platit contributie la sanatate ? asta pe anul fiscal 2010 ianuarie -decembrie pt ce am depus declaratie 200 parca.
Răspuns la discuția nedepunerea declaratiei 200
si daca in cele 15 zile dupa notificare depui declaratia mai primesti amenda ?
buna ziua,

am realizat venituri din activitati independente anul trecut , am uitat sa depun pana la 15 mai declaratia 200, am primit notificare azi- cu scrisoare recomandata- trimis din 15 sept , scrisoara negasindu-ma acasa am ridicat-o azi in urma avizului de la posta,

am inteles ca potrivit OG 92/2003 cap 219 cu (3) o sa primesc o amenda contraventionala, intrebare de la cine ? fiind prima abatere fiscala cat o sa imi dea? exista sanse la un minim - se poate astfel de amenda achita in 48 de ore pt a plati 50 % ?

de asemenea 15 zile de la primirea notificarii pot sa depun totusi declaratia 200, o depun maine dar primirea notificarii cum se considera - de cand am primit avizul de recomandata de la posta sau din momentul cand am ridicat scrisoara de la posta ?
ce impozite si taxe trebuie sa platesc daca am cumparat in 10 ianuarie 2010 unitati de fond la BT maxim sa zicem in valoare de 1000 RON si maine vreu sa le vad , se plateste 16 % impozit , se plateste la sanatate contributii, la pensii ? fiind venituri obtinute in afara jobului meu normal de salariat in IT?

multumesc de informatii
Răspuns la discuția plangere penala
plangerea a fost depusa la politie , si tot la politie va trebui sa mearga cel care a depus-o pentru a cere anularea ei din eroarea sa din cauza faptului ca i-au scapat cateva detalii de IT?