Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nedepunerea declaratiei 200
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nedepunerea declaratiei 200

buna ziua,

am realizat venituri din activitati independente anul trecut , am uitat sa depun pana la 15 mai declaratia 200, am primit notificare azi- cu scrisoare recomandata- trimis din 15 sept , scrisoara negasindu-ma acasa am ridicat-o azi in urma avizului de la posta,

am inteles ca potrivit OG 92/2003 cap 219 cu (3) o sa primesc o amenda contraventionala, intrebare de la cine ? fiind prima abatere fiscala cat o sa imi dea? exista sanse la un minim - se poate astfel de amenda achita in 48 de ore pt a plati 50 % ?

de asemenea 15 zile de la primirea notificarii pot sa depun totusi declaratia 200, o depun maine dar primirea notificarii cum se considera - de cand am primit avizul de recomandata de la posta sau din momentul cand am ridicat scrisoara de la posta ?
Pt.persoanele fizice amenda este intre 10-100 lei.
si daca in cele 15 zile dupa notificare depui declaratia mai primesti amenda ?
Mergeti la ANAF si incercati poate va va da doar avertisment.