avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate larisap

Activitate larisap

Buna ziua,

As dori sa stiu in ce conditii ti se poate impune acordarea unei copii a cartii de identitate. O agentie imobiliara impune asa ceva in caz contrar nu iti arata imobilul pe care vrei sa il vezi. Nu vorbesc de incheierea contractului de inchiriere, ci de simpla vizionare a unui imobil, care poate nu va fi urmata si de inchiriere. Au voie agentiile imobiliare sa pastreze copia actului de identitate? In aceasta tara am ajuns sa dam copia cartii de identitate pentru orice fleac, asa ca putem sa ne trezim ca datele noastre sunt folosite in tot feluri de scopuri si actul nostru ajunge in mana oricui. Le-am dat cartea de identitate sa isi noteze datele in asa-zisul "contract de vizionare", dar nu sunt de acord sa xeroxeze si sa pastreze copia cartii mele de identitate. Mi se pare un abuz.
In ce temei legal o agentie imobiliara are voie sa impuna asa ceva? Exista o lege..?
Cum a ramas cu aceasta propunere legislativa? S-au aprobat cele 168 zile calendaristice pentru sarcina si lauzie?
nu este obligatoriu sa fie dus la locul de munca? parca trebuia dusa orice modificare intervenita in situatia personala
exista vreo modalitate prin care s-ar putea proteja numele tatalui pe certificatul de nastere? de exemplu daca trebuie dus la locul de munca, dar nu se doreste aflarea identitatii acestuia de catre colegi.