avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate lordu

Activitate lordu

Răspuns la discuția E 101
Buna ziua.
As dori niste lamuriri, daca se poate.
Sint patron si angajat al unei firme din RO. Iau un contract in Suedia, am 200 EUR salariu pe luna, restul e al firmei. Ce mi se poate intimpla daca nu am E101?
Presupun ca o sa platesc asigurari sociale la suma de 200EUR, ceeace n-ar fi chiar un capat de tara. Va rog sa-mi spuneti daca gresesc in presupunerile mele.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua
Am o societate infiintata in anul 2008 ca microintreprindere. In ianuarie 2010 am primit o instiintare de la BPO Solutions prin care eram anuntata ca am de platit suma de 160,00 lei - taxa pe anul 2008 si 2009 conform HG 977/2003 (microintreprinderea are de platit lunar suma de 10,00 lei).
La timpul respectiv am platit suma solicitata conform legii (X-(). In septembrie 2010 am mai primit o notificare prin care sint anuntata ca am de platit suma de 360,00 (taxa pe anul 2010), deoarece societatea pe care o detin numai este microintreprindere si acum taxa este de 30,00 lei lunar. Specific: la Registrul Comertului nu am facut nici o schimbare in statutul societatii.

Va rog ajutati-ma cu un raspun!
S-a modificat legea privind cheltuielile cu deplasarile in strainatate? Am auzit o "poveste": daca stai mai mult de o saptamana plecat in strainatate firma care te trimite trebuie sa plateasca toate cheltuielile in tara respectiva. Este edevarat? Astept raspunsuri. Va multumesc!
Răspuns la discuția despagubiri apartament asigurat
Da, a fost incheiat un contract intre firma de constuctii si Primaria orasului.......! Dar, nelamurirea mea este, de ce firma de asigurari ASIROM, nu ma poate despagubii in aceasta situatie, eu avind o asigurare complecta ( un fel de CASCO )! De ce trebuie sa ma "cert" cu cei de la firma de constructii, eu fiind asigurata?
Va multumesc!
In urma lucrarilor de termo-hidro izolare a blocului (facute in bataie de joc de catre firma care a cistigat licitatia cu primaria orasului), apartamentul a fost inundat in urma ploilor si a ninsorilor. Am luat legatura cu firma de asigurari mi-au raspuns ca nu ma pot desbagubii, invocind "pagubele produse de infiltrarea apei care nu este urmare avariilor tevilorsa conductelor si cele cauzate de revarsare sau refulare a canalelor si coductelor de scurgere".
Mentionez ca pina la data cind a fost inceputa lucrarea de termo si hidro izolare nu am avut probleme cu infiltrari de apa, deci paguba este clar produsa de firma de constructii.
Ce este de facut?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat!