avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaLoredana

Activitate RamonaLoredana

Un angajat de 19 ani in MApN + 1 an armata poate iesi la pensie?
si faptul ca nu beneficiaza de zile libere poate fi compensat cu majorarea salariala de 75%?
Poate sotul, angajat MApN sa primeasca majorarea salariala de 75% cat timp scolile sunt inchise sau pe perioada desfasurarii sistemului hibrid tinand cont ca mama este angajata in sistemul privat si lucreaza de acasa (telemunca)?
Daca da, in baza caror acte - legi, oug, ordine etc
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Doresc sa vand o casa in judetul Ilfov. Imi puteti spune ce acte trebuie sa am pentru vanzare, ce alte acte trebuie sa mai obtin (ma gandesc ca va fi nevoie de cadastru si intabulare, etc) precum si ce taxe trebuie sa achit in calitate de vanzator (in procente).
Multumesc
Răspuns la discuția CAS la chirie
Multumesc pentru raspunsuri. Sarbatori fericite va doresc!
Răspuns la discuția CAS la chirie
sa inteleg ca va putea ramane, in continuare, co-asigurata pe asigurarea mea de sanatate? O data la 3 luni ea are nevoie de vizita la medicul de familie precum si de eliberarea unei retete care se faceau pe baza unei adeverinte de la locul meu de munca prin care se dovedea calitatea ei de co-asigurat.
Va trebui sa anunte doar la Administratia Financiara si sa plateasca acolo acest impozit de 44/47 lei?
Multumesc.
Discuție CAS la chirie
Din 2009 pana in prezent mama figureaza co-asigurat prin asigurarea mea de sanatate. La sfarsitul lunii trecute si-a inchiriat apartamentul din provincie pentru 400 de lei/luna.
As dori sa stiu daca este obligata sa plateasca CAS pentru venitul din chirii, acesta fiind singurul ei venit. Daca da in cat timp, de la inchiriere, trebuie sa depuna actele la casa de asigurari?
Multumesc anticipat
Buna ziua,

dupa decesul tatalui meu, in februarie 2009, mama mea a figurat co-asigurat pe asigurarea mea de sanatate. Spre sfarsitul lunii trecute mama a inchiriat, cu forme legale, apartamentul ei din provincie, si s-a mutat la noi, in Ilfov. Ceea ce as dori sa aflu este ce trebuie sa fac mai departe.
1, Va trebui sa o scot de pe asigurarea mea de sanatate si sa isi plateasca singura cotizatia lunara?
2, O pot inscrie, fara sa mai iau negatie de la medicul din provicine, la un nou medic de familie de aici? (asta pentru a evita drumurile pentru negatie/transfer).
Multumesc
multumesc pt ajutor si promptitudine
Ce HG a modificat aceasta Ordonanta?