avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Activitate valeanucarmen 31

Activitate valeanucarmen 31

Buna ziua .Am un PFA cu activitate design de interior si pictura .Pentru aceasta activitate trebuie sa detin casa de marcat ? Mentionez ca proiectele le prezint la clienti in locatia unde doresc dansii si intotdeauna proiectul sufera modificari ulterioare la cererea clientului deci nu pot pune un pret initial .Si la pictura nu fac teme pe care le aleg eu ca o serie ci fiecare client are preferintele lui si chiar si aici intervin modificari de compozitie sau cromatica , deci nici aici nu pot pune un pret initial si nici coduri ca fiecare lucrare , si de design interior si de pictura e unicat , nu am doua lucrari la fel .Ce sa fac ca nu stiu cum sa procedez , sa achizitionez o casa de marcat care ar fi inutila la specificul activitatii mele sau sa continui cu factura si chitanta ca pana acum ?
Buna ziua .Am un PFA cu activitate design amenajari interioare , cod CAEN 7410 si am mai introdus acum ca activitate si activitati fe creatie artistica , cod CAEN 9003. Sora mea si-a infiintat si ea un PFA cu cod CAEN 9003 .Va rog sa imi spuneti daca pentru aceste activitati imi trebuie casa de marcat? Eu fac proiecte de amenajari interioare si creatie mobilier personalizat .Clientii nu vin la sediul inregistrat pe PFA , acolo e locuinta mea personala , nu am un birou separat asa ca prezentarile proiectelor le fac la locatia clientilor si plata pe lucrari o primesc cand ma deplasez la ei sau in contul PFA-ului din banca Transilvania .Cu pictura este la fel , fac lucrarile si le trimit cu mesageria rapida clientilor sau catre EMAG , intentionez sa invhei un contract de colaborare cu ei si mi-au spus ca in relatia cu ei nu imi trebuie casa de marcat deoarece fiscalizeaza ei .Va rog sa imi spuneti daca ne trebuiesc case de marcat fiscale tinsnd cont de specificul activitatilor PFA-urilor noaste , al meu si al sorei mele .Mentionez ca sediul PFA-ului sorei mele este tot la adresa mea , eu ma ocup de ambalarea lucrarilor de pictura si de trimiterea lor cu mesageria rapida , ea este angajata inca si nu are timp disponibil oricand pentru asa ceva si m-am oferit eu sa o ajut .
Discuție somaj
In ultimele 24 luni am lucrat la 3 firme , de la doua am demisionat cu acordul ambelor parti iar de la ultima mi s-a restructurat postul dupa 2 luni de la angajare .In aceasta perioada am avut un concediu medical de 7 zile , 30 zile fara plata pe care seful meu m-a pus sa scriu ca il cer eu desi ne-a spus ca va trebui sa ne luam pe rind cei din echipa cite 30 zile fara plata , si cam cite 15 zile intre fiecare demisie si reangajare pauza .Intreb daca pot sa ma incadrez pentru somaj daca am mai mult , facind totalul timpului lucrat , de 12 luni din cele 24 cit spune legea lucrate tinind cont si de cele ce am enumerat mai sus.