avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate Richiu

Activitate Richiu

Buna ziua

Vreau sa scot din spatiu, (unde sunt unic proprietar) o persoana care NU mai locuieste cu mine.
Luarea in spatiu s-a facut la evidenta populatiei. Precizez ca persoana are adresa mea in buletin si nu viza de flotant. Tot ce vreau e sa o determin sa-si schimbe buletinul pe noua adresa.
Politia m-a indrumat spre instanta judecatoreasca, eu omitand sa le spun ca NU e vorba de actiune de evacuare, ci doar ca adresa in buletin.
Deci, e nevoie sa ajung in instanta sau se poate revoca cumva notarial declaratia de luare in spatiu?

Va multumesc
va rog un raspuns si la aceasta ultima intrebare ca sa stiu cum pun problema maine

e posibil sa faca regularizarea pentru luna decembrie 2009 din moment ce a citit indexul in ianuarie 2010?

va multumesc
am inteles calculul si motivele pentru care el difera de la luna la luna.

am stabilit telefonic o intalnire cu administratorul pentru maine. a apucat doar sa-mi spuna ca regularizarea a fost DEJA facuta. cum e posibil??!?
cum sa faca regularizarea pe luna decembrie 2009 (intretinerea afisata curent) cand mi-a citit indexul in ianuarie 2010??
scuze, nu citisem si editul.
@presedintele - pai atunci cu pct.4 din art. 40(1) din H.G. 1588/19.12.2007 postat de bodealex cum ramane? ca de acolo am ajuns la concluzia cu cei maxim 7mc ce pot fi alocati
@ all - pe mine ma interesa in mod special modalitatea de calcul prin care s-a ajuns la cei 10mc/noiembrie si 15mc/decembrie. a scris-o bodealex, caruia ii multumesc.

corectati-ma va rog daca gresesc undeva : maxim 7mc/persoanaX2 persoane=14mc apa rece ESTIMATA.
deci in noiembrie le-a fost mila si m-au trecut cu 5mc desi puteau maxim 7?
sau in decembrie nu le-a mai fost mila si m-au trecut cu 1mc in plus?

asta mai vreau sa stiu si nu va mai plictisesc :)
@presedintele - am fost atent. eu m-am referit la punctul 3 cel despre apa ca parte comuna.

in privinta "scutirii" stiu diferenta si nu astept pomana de la nimeni. in definitiv voi plati in avans niste metri cubi, care imi vor fi echilibrati pe luna/lunile urmatoare.
@adriantot - nu am de unde sa stiu 100% sigur cat am consumat in lunile noiembrie/decembrie 2009 (acestea fiind cu problema) atata timp cat nu m-am preocupat sa citesc si sa predau indexul. avand experienta anului 2008, estimez un consum constant in jur de 5-6 mc apa rece. iar din 2008 incoace nu a survenit nici o schimbare nici ca nr de persoane, nici ca suprafata locuibila.
INSA sunt 100% sigur ca n-aveam cum sa consum 25mc apa rece/2luni. nici daca las robinetul deschis 24/24h tot nu ajung la valoarea asta.

in privinta apei la comun, aveti dreptate. exista un astfel de robinet la subsol.

multumesc si d-voastra pt atentia acordata
@elga50 - in privinta pierderilor de apa sunt lamurit, se calculeaza in urma unei diferente simple.
cred insa ca gresiti atunci cand puneti egal intre apa la comun si pierderi. eu prin apa la comun inteleg apa trasa din SUBSOL cu care se spala casa scarii, cu care se spala liftul si din cand in cand isi mai spala un vecin masina. ca are furtun lung si e smecher :)
"presedintele" zice (din cate am inteles) ca cele doua notiuni sunt diferite. si mi se pare si normal sa fie asa
oricum, multumesc mult pt explicatiile d-voastra
@presedintele - in sfarsit un raspuns concret. pentru care, de asemenea, va multumesc.

1- nu am vorbit inca nici cu admin. nici cu presedintele. ma rog, cu presedintele ar fi si greu de vorbit avand in vedere ca nu exista :) si-a dat demisia si nu are inca inlocuitor.
2- varianta a) pica din doua motive: primul - daca lunile precedente nu am dus indexul, de unde sa stie sa faca o medie? chiar si aproximativa...?
si al doilea - eu am o evidenta foarte clara a indexurilor din perioada 2008-prima jumatate a lui 2009, deci cam 1 an jumate. intr-un an jumate am consumat 100m3 apa rece. ar fi imposibil ca, acum, in numai doua luni sa am 25m3 apa rece (25m3=15m3 pe luna decembrie 2009+10m3 pe luna noiembrie 2009) ca si pe noiembrie am "castigat" alti 10m3.
partea ciudata la noi in bloc e ca se afiseaza costurile cu doua luni in urma. deci acum e afisata luna decembrie.
in ianuarie 2010 a venit admin. si a citit contoarele, deci, teoretic, ar trebui sa se regularizeze si sa ma astept ca suma pe ianuarie sa fie...mai mica, nu?
pana cand cele doua valori ajung identice, "scutirea" de care vorbiti poate ajunge chiar zero??
3-am inteles acum ca pierderile de apa sunt una si partile comune de apa sunt alta. la mine tot apa era :)